To nie takie proste – wynajem mieszkania

block-405912_640

Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, który rozpoczyna swoją karierę w nowym mieście, czy po prostu pragniesz się usamodzielnić, wynajmując mieszkanie, musisz pamiętać o kilku ważnych elementach. Nikt nie chce przecież zostać oszukany. Jak zabrać się za poszukiwania idealnego miejsca? Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę?

Sposobów na poszukiwanie mieszkania jest wiele, jednak prym wiedzie Internet. Istnieje w nim bowiem mnóstwo serwisów ogłoszeniowych. Często informacje o lokalach do wynajęcia pojawiają się także w social mediach. Nie należy jednak lekceważyć klasycznych form – ogłoszeń prasowych oraz słupów ogłoszeniowych. Szukając mieszkania, warto więc udać się na spacer po interesującej nas okolicy, w poszukiwaniu ogłoszeń na słupach czy w klatkach schodowych. Można również skorzystać z usług biura nieruchomości, które znajdzie najlepszą ofertę oraz bezpiecznie przeprowadzi cały proces najmu.

Bardzo ważne są dokumenty, których będziesz potrzebować podczas wynajmowania mieszkania. Najważniejszym z nich jest oczywiście umowa najmu. Musi ona bezwzględnie zawierać informacje o wysokości czynszu, terminach płatności czy okresie, na jaki jest zawierana. Może się w niej również znaleźć okres wypowiedzenia, sposób rozliczania mediów czy inne zobowiązania stron. Bardzo istotne jest też opisanie stanu nieruchomości oraz wszelkich mebli i sprzętów znajdujących się w mieszkaniu, którego dokonuje się w tzw. protokole zdawczo-odbiorczym. To w nim znajdują się informacje o stanach liczników. Koniecznie należy także sprawdzić, kto jest właścicielem wynajmowanego mieszkania i podpisać umowę ze wszystkimi współwłaścicielami. Informacji takiej możemy zaczerpnąć poprzez elektroniczny wykaz ksiąg wieczystych.

Ile to wszystko kosztuje? Pierwszy czynsz płaci się zazwyczaj „z góry”, przy podpisywaniu umowy. Wtedy również płaci się właścicielowi kaucję w wysokości najczęściej 1-3 czynszów, która stanowi zabezpieczenie przed ewentualnymi stratami materialnymi właściciela mieszkania. Do wysokości czynszu oraz kosztów najmu należy doliczyć jeszcze wszelkie opłaty związane z mediami (prąd, woda, gaz, wywóz śmieci itp.). Wynajem mieszkania nie jest więc łatwą sprawą. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z pomocy biura nieruchomości, którego pracownik doradzi Ci oraz pomoże przy konstruowaniu umowy i jej warunków.

Dodaj komentarz