Metoda Callana jako metoda najszybszej nauki języka angielskiego

Metoda ta, wymyślona w roku 1960 przez Robina Callana, jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod nauczania języka angielskiego. Wcześniej była używana, aby nauczyć żołnierzy szybkiej nauki języka mówionego, teraz każda szanująca się szkoła językowa ma ją w swojej ofercie.

Na czym polega metoda?

Przede wszystkim, metoda Callan Częstochowa http://tarkowski.edu.pl/ ma zadanie nauczyć kursanta mówić. Zasady gramatyki uważa się za podrzędne i są pomijane w tej metodzie nauczania. Służy ona głównie po to, aby osłuchać się z językiem, nauczyć się komunikować i swobodnie konwersować. Jest to metoda, gdzie zajęcia od pierwszej godziny są prowadzone w języku angielskim, a nauczyciele zmieniają się. Ma to na celu osłuchanie się z różnymi głosami, męskimi, żeńskimi, różnymi ich tembrami i natężeniem.

Nauczyciel prowadzący zajęcia ciągle mówi i zadaje kursantom pytania. Uczeń musi błyskawicznie na nie odpowiadać, w przeciwnym razie nauczyciel odpowiada za niego, a on musi powtórzyć jego słowa.

Zalety metody

Główną zaletą będzie przełamywanie przez uczestników barier, a w tym najbardziej nieśmiałości, poprzez zmuszanie kursanta do mówienia. Ludzie po takich zajęciach nabierają pewności siebie, są bardziej otwarci na komunikację z innymi osobami. Jest tutaj bardzo szybkie tempo nauczania, około 240 słów na minutę, a nauka może być ukierunkowana, np. dla osób wyjeżdżających do pracy za granicę, dla biznesmenów czy osób, które muszą szybko nauczyć się specjalistycznych zwrotów z określonej dziedziny.

Jest to jedna z nielicznych metod, gdzie nie rozwija się np. sprawności pisania w formie innej niż dyktanda i gdzie nie ma właściwie żadnych prac domowych. Wzajemne interakcje między uczniami w grupie również są ograniczone, dlatego wadą tej metody jest pewna sztuczność i brak zadań komunikacyjnych. Może być jednak świetna dla osoby, która potrzebuje przełamania się do mówienia lub ma problemy z akcentem.

Jeśli potrzebujesz jednak szybko wyćwiczyć wymowę, nauczyć się po prostu swobodnego mówienia w obcym języku, ta metoda będzie dla Ciebie idealna.

Dodaj komentarz