Wraz z narodzinami dziecka przybywa nam obowiązków.
Karmienie, przewijanie, usypianie czy wspólna zabawa zabiera nam mnóstwo czasu. Jeśli dodatkowo posiadamy starsze dzieci, to oprócz nowych zadań, wciąż nie wolno zapominać nam o pozostałych domowych obowiązkach. W odpowiedzi na potrzeby współczesnych kobiet, powstaje coraz więcej inteligentnych technologii, które w wielu sytuacjach skutecznie je wyręczą.
Według badań na sprzątaniu spędzamy nieco ponad rok naszego życia, natomiast gotowanie zajmuje nam około 2,5 roku. Nic więc dziwnego, że wciąż staramy się znaleźć rozwiązania, które nie tylko pomogą nam zaoszczędzić cenny czas i odciążą nas podczas wykonywania codziennych obowiązków, ale też takich, dzięki którym będziemy mogły pozwolić sobie na odrobine relaksu – nie tylko od święta.
Dzień inny niż wszystkie
Pobudka kojarzy się zwykle z pośpiechem i wieloma czynnościami, które trzeba wykonać w bardzo krótkim czasie. A gdyby tak o poranku rolety w całym domu podniosły się same, w radio zaczęłaby grać nasza ulubiona muzyka, a w trakcie naszej kąpieli pod prysznicem, ekspres samodzielnie zaparzyłby gorącą kawę i uruchomił toster? To nie sen, dziś za pomocą inteligencji budynkowej możemy sterować wszystkimi domowymi urządzeniami i instalacjami.
Dzięki tym nowoczesnym rozwiązaniom zdalnie włączamy światło, ustawiamy odpowiednią temperaturę, a także zarządzamy pracą sprzętów RTV, AGD. Inteligentny dom w pewnym sensie myśli za nas i pozwala nam zaoszczędzić czas, a także daje poczucie bezpieczeństwa. – Kiedy wszyscy mieszkańcy wyjdą z domu, system samodzielnie wyłącza wszystkie urządzenia, uzbraja alarmy i zamyka drzwi. Po drodze do pracy nie musimy się zatem martwić, czy na pewno wyłączyliśmy żelazko, toster albo czy zgasiliśmy światła – mówi Joanna Ossowska, dyrektor marketingu Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynkowej FIBARO.
Przygotowywanie rodzinnych posiłków to czynność, którą zwykle wykonują „Panie Domu” i tutaj również mogą one liczyć na pomoc inteligentnego systemu, który nie tylko pozwala na zarządzanie wszystkimi urządzeniami elektrycznymi, ale także daje możliwość zsynchronizowania ich ze sobą. Dodatkowo dzięki wykorzystaniu technologii bezprzewodowej tym co dzieje się w domu, możemy sterować zdalnie. – Pod naszą nieobecność jesteśmy w stanie włączyć zmywarkę, uruchomić pralkę lub wracając z pracy, za pomocą smartfona uruchomić piekarnik i tuż po wejściu do domu zaserwować bliskim pyszny i ciepły obiad – dodaje Joanna Ossowska.
Relaks na jaki zasługujesz
System pomaga nam nie tylko w dzień. Kiedy przyjdzie pora na sen, samodzielnie ustawi odpowiednią temperaturę oraz dobierze oświetlenie w pokoju naszego dziecka. Dodatkowo po opuszczeniu przez nas pomieszczenia będzie czuwał nad bezpieczeństwem malucha. – Za pomocą urządzenia jakim jest FIBARO Motion Sensor, system poczeka aż dziecko zaśnie i dopiero wtedy zgasi nocną lampkę. Pociecha uniknie wówczas stresu związanego z samodzielnym zasypianiem w swoim pokoju, a mamy nie będą musiały się martwić o rozświetloną lampkę aż do świtu – mówi Joanna Ossowska, dyrektor marketingu Fibar Group.
Rodzicielstwo to pełnoetatowa praca dlatego po położeniu dzieci spać, system pomyśli także o relaksie dla mamy. Wystarczy, że wcześniej stworzymy odpowiednią scenę i nazwiemy ją na przykład „Wieczorny relaks”. Po jej uruchomieniu jednym kliknięciem włączymy całą sekwencję działań w swoim domu. Kiedy będziemy szykować się do kąpieli, nasz dom sam napełni wannę gorącą wodą, przygasi światła i włączy w łazience ulubioną nastrojową muzykę. A jeśli po kąpieli najdzie nas ochota na seans filmowy, system opuści rolety w salonie, włączy wcześniej wybrany film i przygotuje pyszną gorącą czekoladę.
Inteligentny dom to coraz popularniejsze rozwiązanie, które możemy zainstalować w swoim na własną rękę i to na każdym etapie budowy. Dzięki rozwiązaniom działającym w oparciu o technologię bezprzewodową, zamiast skomplikowanej sieci przewodów ukrytych w ścianach, wykorzystujemy specjalne moduły. Ich miniaturowe rozmiary pozwalają na montaż bezpośrednio w wybranych puszkach podtynkowych lub na urządzeniach, które chcemy włączyć do inteligentnego systemu. Taka technologia pozwoli nam także bezinwazyjnie rozbudowywać go o kolejne funkcjonalności, a w razie przeprowadzki zabrać do nowego lokum.