Gramofon TEAC TN-300 – nowy obiekt pożądania dla miłośników winyli

TN-300_350_Insulator_FootTEAC prezentuje gramofon TN-300, manualną konstrukcję, która łączy świat analogowy z cyfrowym. Urządzenie ma wbudowany wzmacniacz gramofonowy i wyposażone jest w przełączalne wyjście gramofonowe/liniowe oraz port USB, dzięki czemu może współpracować z niemal dowolnym urządzeniem audio, a także pozwala zapisywać analogowe nagrania w postaci plików cyfrowych. Ekskluzywny charakter gramofonu podkreślają wysoka jakość wykończenia, niespotykana w tej klasie urządzeń, a także eleganckie wzornictwo

Wbrew ogólnie panującym muzycznym trendom, w których dominują płyty CD i muzyka pobierana z sieci, płyty winylowe nigdy nie odeszły do lamusa i obecnie rozpoczynają swoją drugą młodość. Coraz szersza grupa melomanów ponownie odkrywa urok czarnych krążków, doceniając czar i soniczne walory, jakimi mogą pochwalić się jedynie płyty gramofonowe. Muzykę zapisaną na czarnych krążkach zaczynają doceniać również młodzi ludzie, którzy mimo łatwości zdobycia nagrań w sieci, niejednokrotnie zadają sobie trud dotarcia do wyjątkowych nagrań na płytach winylowych.

TEAC już od dawna zdaje sobie sprawę z potencjału drzemiącego w analogowych nagraniach. Bazując na swoim bogatym doświadczeniu w konstruowaniu zaawansowanych urządzeń hi-fi, projektanci firmy stworzyli niezwykle nowatorski gramofon hi-fi, model TN-300, który od samego początku był projektowany jako łącznik pomiędzy światem analogowym i cyfrowym. W konsekwencji powstała nowatorska i zaawansowana konstrukcja, która dodatkowo zachwyca bardzo wysoką jakością wykonania, stawiająca model TN-300 na równi z nawet dwukrotnie droższymi konstrukcjami.

Pierwszą rzeczą, która przykuwa uwagę do TEAC-a TN-300, jest jego piękne, stylowe wzornictwo, podkreślone przez cztery atrakcyjne wersje kolorystyczne – białą, czarną, czerwoną i drewno wiśniowe – każdą wielowarstwowo pokrytą błyszczącym lakierem. Całość prezentuje się niezwykle szlachetnie i elegancko, a przy tym podkreśla wysoką dbałość konstruktorów o szczegóły, przejawiającą się m.in. w zastosowaniu pozłacanych złączy.

Wyróżnikiem gramofonu TN-300 jest wbudowany wzmacniacz gramofonowy MM z wyjściem USB. Port USB umożliwia przesyłanie muzyki z płyt winylowych do komputerów Mac lub PC, dzięki czemu winylowe nagrania można zarchiwizować w postaci cyfrowych plików w jakości CD, a później odtwarzać je np. w smartfonie lub cyfrowym odtwarzaczu. Projktanci TEAC-a zastosowali ponadto komplet wyjść RCA, które mogą pracować w jednym z dwóch trybów: gramofonowym lub liniowym. Umożliwia to korzystanie z gramofonu nawet wtedy, gdy wzmacniacz nie ma wejścia Phono.

Od strony technicznej gramofon TEAC TN-300 jest konstrukcją manualną, napędzaną przez silnik prądu stałego o wysokim momencie obrotowym. Napęd przenoszony jest za pomocą wytrzymałego paska wykonanego z neoprenu. Projektanci wyposażyli gramofon w odlewany, aluminiowy talerz, cechujący się wysoką bezwładnością, co dodatkowo wspomaga precyzję odtwarzania winylowych nagrań. Całość spoczywa na ciężkiej obudowie wykonanej z płyty MDF, która ogranicza do minimum możliwość powstawania rezonansu. Gramofon umożliwia wybór jednej z dwóch prędkości odtwarzania, 33 1/3 lub 45 obr./min., i wyposażony jest we wkładkę Audio-Technica AT95E VM, która gwarantuje wysoką precyzję odczytu płyty. Wkładka mocowana jest do statycznie zbalansowanego prostego ramienia, które również zostało zaprojektowane specjalnie pod kątem zapewnienia dokładności śledzenia ścieżki.

Gramofon TEAC TN-300 jest już dostępny w sprzedaży. Poglądowa cena detaliczna urządzenia, niezależnie od wersji kolorystycznej, wynosi 1699 zł.

Specyfikacja techniczna

System napędowy…………………….. pasek
Prędkość obrotu płyty………………. 33 1/3 i 45 obr./min
Stosunek S/N…………………………… 67 dB lub wyższy (A-ważony, 20 kHz)
Talerz……………………………………… odlewane aluminium, średnica 30 cm (12”)
Długość ramienia…………………….. 223 mm
Zakres zmiany nacisku igły………… 0-5 g
Dopuszczalna masa wkładki……… 3,5 g – 6,5 g
Wkładka…………………………………. MM (VM)
Nacisk igły………………………………. 2,0 ±0,5 g
Masa wkładki………………………….. 5,7 ±0,5 g
Port USB…………………………………. typ B
Zużycie energii (tryb czuwania)…. 0,5 W lub mniej
Zużycie energii (włączony/Start).. 1,5 W lub mniej
Waga…………………………………….. 4,9 kg
Wymiary (S x W x G)………………… 420 x 356 x 117 mm

Dodaj komentarz