Czysty gabinet lekarski gwarancją profesjonalizmu

treatment-room-548143_640Wybór lekarza dla dziecka bardzo nie powinien być kwestią przypadku. To tak naprawdę decyzja na lata, bo najczęściej specjalista pierwszego kontaktu, raz wybrany, pozostaje nim nawet do ukończenia przez pociechę siedemnastego, osiemnastego roku życia. Wielu rodziców kieruje się opiniami znajomych, przyjaciół i rodziny czy prestiżem konkretnej przychodni, a niektórzy dokonują wyboru za pomocą informacji uzyskanych w sieci. Wszystkie te drogi są dobre. Z drugiej strony bardzo często zapomina się o jeszcze dwóch rzeczach, które mogą dodatkowo zachęcić lub przeciwnie – poddać w wątpliwość profesjonalizm lekarza. To schludny wygląd jego uniformu oraz czystość panująca w gabinecie.

Tradycyjnie na lekarskie ubranie służbowe składa się fartuch. Każdy specjalista, bez względu na swoją specjalizację, musi przyjmować swoich pacjentów w odpowiednim stroju. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy fartuch jest czysty i zadbany. Kolejną kwestią są buty. Mało kto zwraca na nie uwagę, ale tak naprawdę żaden doświadczony lekarz nie wyobraża sobie pracy w swoim codziennym obuwiu. Długie dyżury dają się we znaki także nogom. Odpowiednie obuwie medyczne daje gwarancję, że lekarz w trakcie badania czy przeprowadzania zabiegu nie popełni błędu m.in. przez niewygodne, uciskające czy nieoddychające buty. Przyjmowanie pacjentów w znoszonym i poplamionym stroju źle świadczy o każdym fachowcu. Tak samo, jak jego brak i przeprowadzanie badania w „prywatnym” ubraniu.

Drugą kwestię stanowi gabinet lekarski. Wszechobecny kurz, brud i plamy na podłodze z pewnością nie są oznaką profesjonalizmu. Tak samo jak pełne papierów, zabałaganione biurko, na którym nie da się odnaleźć długopisu, pieczątki czy recept. Naturalnie, jeżeli chodzi o czystość podłóg czy okien, nie zajmuje się tym lekarz. Niemniej jednak w jego obowiązku powinno leżeć dopilnowanie, aby personel sprzątający zadbał o porządek jak należy.

Warto pamiętać, że uniform i gabinet lekarski są swojego rodzaju wizytówkami każdego specjalisty. Poszukując najlepszego lekarza dla swojego dziecka, warto kierować się również czynnikiem higieny i czystości.

Dodaj komentarz