Czy zakup podręczników do liceum to duży wydatek?

old-letters-436501_640Każdy rodzic, którego dziecko wybiera się do liceum, jeszcze przed początkiem roku szkolnego zaczyna się zastanawiać nad kosztem podręczników. Już wtedy nurtuje go myśl, ile też pieniędzy przyjdzie mu wydać na zakup książek do liceum.

Zapewne większość społeczeństwa jest świadoma, że podręczniki szkolne, niezależnie od rodzaju szkoły, są dosyć kosztowne. Owszem, czasem bywa tak, że każda książka to wydatek ok. 20 zł. Patrząc na pojedynczą sztukę jest to wydatek niewielki. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że w liceum jest ok. 10-12 przedmiotów, do których trzeba zakupić podręczniki, wydatek ten jest już znaczny. Dodatkowo dochodzi jeszcze zakup książek do nauki języków obcych. Ceny właśnie tych podręczników są z reguły najwyższe i niejednemu rodzicowi spędzają sen z powiek.
Niektórzy nauczyciele, aby choć trochę pomóc uczniom i ich rodzinom, dochodzą do porozumienia z wydawcą. Umawiają się, że jeśli podręczniki zostaną zamówione bezpośrednio u niego, w większych ilościach, to cena zakupu pojedynczego podręcznika zostanie pomniejszona o kilku procentowy rabat. Jednak nie zawsze taki zakup jest możliwy, dlatego też rodzice szukają innych możliwości zdobycia tanich podręczników.
Jakiś czas temu wydawcy szkolnych książek zrobili wszystkim psikusa i zaczęli co roku wypuszczać nowe wersje podręczników. Kilkadziesiąt lat temu kupno podręcznika było równoznaczne z wykorzystaniem go w szkole również przez następne roczniki. Jeśli ktoś miał dzieci, pomiędzy którymi były dwa lata różnicy, rodzice mieli pewność, że młodsze rodzeństwo również będzie korzystało z tej samej książki. Obecnie luksus ten został ograniczony do minimum.

Dobrym rozwiązaniem jest poszukanie tańszych podręczników w księgarniach internetowych. Oferują one możliwość zakupu interesujących nas książek w niższych cenach niż księgarnie stacjonarne. Dodatkową zaletą księgarni internetowych jest to, że możemy zamówić w nich wszystkie podręczniki nie ruszając się z domu.

Dodaj komentarz