Charakterystyka higrometrów domowych

672759_rb_00_fb-eps_1000W chwili obecnej, aby zmierzyć temperaturę w pomieszczeniu, nie musimy już stosować przestarzałych termometrów rtęciowych. Zostały one zastąpione przez nowoczesne termometry/higrometry cyfrowe, które zyskują coraz większą popularność i coraz szersze zastosowanie.

Do czego służą?

Termometry/higrometry cyfrowe są urządzeniami, które sprawdzają warunki panujące w danym pomieszczeniu. Przy ich pomocy można sprawdzić temperaturę i wilgotność powietrza w celu zapewnienia odpowiedniego klimatu w pomieszczeniu. Za pomocą tego urządzenia zostaniemy poinformowani, czy w naszym mieszkaniu panuje odpowiedni mikroklimat.
Jak wiadomo nadmierna wilgoć w pomieszczeniu może mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka, gdyż wpływa na powstawanie pleśni, które są niebezpieczne dla naszego organizmu.
Jednocześnie zbyt suche powietrze w danym pomieszczeniu może mieć zróżnicowany wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Suche powietrze niewłaściwie wpływa na skórę, śluzówki i drogi oddechowe. Zbyt suche powietrze jest źle tolerowane przez zwierzęta, drewniane podłogi i antyczne meble.

Dane techniczne i sposób działania

Termometry/higrometry cyfrowe można zawiesić na ścianie lub postawić na półce, dzięki czemu wygodnie się na nie patrzy z każdej pozycji. Są to urządzenia przeważnie o małych rozmiarach, dzięki czemu łatwo można je przestawić w inne miejsce.
W obudowie mają wbudowaną komorę baterii. Z reguły są zasilane bateriami guzikowymi lub bateriami AAA. Wyposażone są w przyciski, które służą między innymi do ustawiania zegara, wyboru jednostek wyświetlanej temperatury lub do wyboru pomiędzy wyświetlaniem maksymalnej lub minimalnej temperatury i wilgotności.
Prawie wszystkie termometry/higrometry cyfrowe posiadają duże, elektroniczne wyświetlacze. Można na nich zaobserwować jaka jest temperatura oraz wilgotność w danym pomieszczeniu, czasami również, która aktualnie jest godzina. Wszystko to możliwe jest dzięki zastosowaniu wbudowanego, dokładnego czujnika, który wychwytuje wszystkie zmiany temperatury i wilgoci.
Zakres pomiarowy temperatury wewnątrz pomieszczenia wynosi średnio od 0°C do + 50°C. Natomiast zakres pomiarowy wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczenia wynosi przeciętnie od 20 do 95%.

Gdzie znajdują zastosowanie?

Profesjonalne mierniki do pomiarów wilgotności powietrza i temperatury, pozwalają na uzyskanie szybkich i dokładnych pomiarów. Znajdują one zastosowanie miedzy innymi w: bibliotekach, archiwach, laboratoriach, szpitalach, przychodniach. Także w przemyśle produkcyjnym w halach, magazynach i pomieszczeniach biurowych oraz w przemyśle spożywczym, medycznym i farmaceutycznym.
Jednak ostatnio na rynek wypuszczono termometry/higrometry cyfrowe tylko i wyłącznie do przeznaczenia domowego. Różnią się one od tych profesjonalnych budową i danymi technicznymi, jednak wcale nie odbiegają od nich jakością i dokładnością. Sprawdź np. termometr od Conrad.pl, który w szczegółowy sposób zmierzy temperaturę i wilgotność powietrza w twoim mieszkaniu.

Korzystanie z termometrów/higrometrów cyfrowych daje nam możliwość kontroli temperatury i wilgotności powietrza w mieszkaniu. Dzięki temu możemy zapewnić sobie i innym domownikom komfortowe i zdrowe środowisko. Używanie takich urządzeń może również doprowadzić do zmniejszenia kosztów ogrzewania.

Dodaj komentarz