Bezpieczni pod czujnym okiem domu

Bezpieczni pod czujnym okiem domu 002Zalanie, pożar, włamanie – któż z nas nie spotkał się z tego rodzaju nieszczęśliwymi zdarzeniami? Incydenty te zawsze wiążą się ze stratami finansowymi, ale przede wszystkim mogą zagrażać naszemu życiu i zdrowiu. Jak wobec tego, skutecznie chronić nasz dom oraz jego mieszkańców?

Sprawdzanie domowych instalacji, gaśnica, alarm lub sąsiad zerkający na naszą posesję, niestety nie zapewnią nam dziś stuprocentowego bezpieczeństwa. Odpowiadając na potrzeby nowoczesnego społeczeństwa, powstaje coraz więcej rozwiązań stojących na straży domu i gwarantujących skuteczną ochronę przed nieszczęśliwymi wypadkami w innowacyjny sposób.

Żywioł wody pod kontrolą

Zalanie mieszkania to jedna z najczęstszych przyczyn szkód w naszych domach. Wystarczy nieprawidłowo osadzony prysznic, wanna, nieszczelna instalacja hydrauliczna, awaria pralki lub zmywarki i nieszczęście gotowe. Istnieje jednak kilka sposobów, by zabezpieczyć dom przed zalaniem. Podstawowa zasada mówi, by na czas dłuższej nieobecności zakręcać główny zawór odcinający dopływ wody do mieszkania. Warto też na bieżąco kontrolować stan techniczny naszych sprzętów AGD, wszelkiego rodzaju wężyków oraz rur doprowadzających wodę. Oprócz standardowych i profilaktycznych metod, możemy także zdać się na nowoczesne systemy bezpieczeństwa. – W naszej ofercie posiadamy innowacyjne czujniki FIBARO Flood Sensor, które monitorują i zabezpieczają dom przed ewentualną powodzią – mówi Ewa Bujak z Fibar Group. – Zastosowano w nich zaawansowaną technologię, która poinformuje użytkowników o grożącym im zalaniu, w razie zagrożenia odetnie dopływ wody i tym samym zminimalizuje straty – zaznacza Ewa Bujak.

Zareaguj przed szkodą

Inną nieprzyjemną sytuacją w domu jest pożar. Aby uchronić przed nim dom, warto odpowiednio segregować odpady, wyrzucać wszelkie niedopałki, kontrolować instalacje elektryczną i gazową. Jednak to nie wszystkie rozwiązania, jakie możemy zastosować w naszym domu, aby poczuć się bezpiecznie. Inteligencja budynkowa gwarantuje nam ochronę poprzez zastosowanie specjalnych czujników dymu, szybko reagujących na zagrożenie. – W sytuacjach krytycznych najważniejsza jest błyskawiczna reakcja, dlatego inteligentny dom działa natychmiastowo. Po wykryciu zagrożenia od razu podejmuje procedury awaryjne, informując nas o zaistniałym niebezpieczeństwie – mówi Ewa Bujak z Fibar Group. Dla bezpieczeństwa osób, które mogą znajdować się wewnątrz budynku, system samodzielnie otwiera okna oraz za pomocą świateł wyznacza specjalną drogę ewakuacji. Dodatkowo bezzwłocznie uruchomiony zostaje system alarmowy, a oświetlenie w całym domu zaczyna migać, tak, aby zaistniałe zagrożenie było widoczne dla odpowiednich służb oraz dla naszych sąsiadów.
Alarm to nie wszystko
Nieszczęście może spotkać nas w każdej chwili, jednak opuszczając nasz dom na dłużej, jesteśmy szczególnie narażeni chociażby na włamania i kradzieże. Sposobów na walkę ze złodziejami jest wiele. Możemy poprosić bliskich, aby co jakiś czas odwiedzali nasz dom, zdarza się też, że wystarczy czujne oko sąsiada, jednak, kiedy nie chcemy angażować osób trzecich, niezawodne są nowatorskie technologie, które zarządzają nie tylko systemem alarmowym, ale i całym naszym domem. – Inteligentnym domem tak naprawdę możemy sterować z każdego miejsca na świecie za pośrednictwem komputera lub telefonu. Dzięki temu jesteśmy w stanie na odległość uruchamiać światło, podnosić i opuszczać rolety, a nawet włączać muzykę czy telewizor. Zupełnie tak, jak bylibyśmy wewnątrz – mówi Ewa Bujak. – Jeśli dodatkowo zintegrujemy dom z systemem kamer, będziemy też mogli na bieżąco sprawdzać, co dzieje się w środku i wokół naszej posesji – mówi Ewa Bujak z Fibar Group. Dzięki takim działaniom sprawiamy wrażenie, że wciąż jesteśmy w domu i odstraszamy potencjalnych włamywaczy, a sami spokojnie spędzamy urlop nawet na krańcu świata.

Dodaj komentarz