AudioQuest NightHawk – rewolucja w świecie słuchawek

NightHawk_01Rynek audiofilskich słuchawek już niebawem czeka rewolucja. Amerykański producent kabli i przetworników C/A, firma AudioQuest, na początku 2015 r. zaprezentuje swoje pierwsze słuchawki – model NightHawk. Słuchawki łączą innowacyjne przetworniki z biocelulozowymi membranami z nowatorskimi muszlami wykonanymi z ciekłego drewna.

Wierne brzmienie, komfort użytkowania i najwyższa jakość wykonania podkreślona przez elegancką stylistykę – to elementy cenione przez wymagających użytkowników słuchawek. AudioQuest podjął wyzwanie i zaprojektował słuchawki, które mają sprostać oczekiwaniom melomanów i w każdym z wymienionych aspektów wyznaczają nowy, nieosiągalny dotychczas poziom.

Technologia wywodząca się z zaawansowanych przewodów

NightHawk to pierwsze słuchawki opracowane od podstaw przez inżynierów AudioQuest. Projektantem tej rewolucyjnej konstrukcji jest Skylar Gray. Przybliżając początki projektu Skylar Gray stwierdza: „Przystępując do prac nad słuchawkami zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że musimy stworzyć coś naprawdę wyjątkowego, ponieważ nikt nie szuka kolejnych „zwykłych” słuchawek. Dlatego pracowaliśmy od podstaw, analizując ponownie to, czym powinny być słuchawki, nie tracąc jednocześnie z oczu naszego głównego celu – cieszyć się prawdziwie unikatowym, poruszającym doświadczeniem muzycznym za pośrednictwem wysokiej jakości słuchawek”.

NightHawk czerpie z ponad 30-letniego doświadczenia AudioQuest w tworzeniu m.in. zaawansowanych kabli i przetworników C/A. W konstrukcji przewodu słuchawek NightHawk wykorzystano wiele elementów, stosowanych w kablach głośnikowych i interkonektach, wliczając wysokiej czystości lite przewodniki wykonane z miedzi+ o perfekcyjnie czystej powierzchni (PSC+), piankową izolację polietylenową, system rozpraszania szumu (NDS) i posrebrzane złącza.

Inspirowane skrzydłami motyla

AudioQuest NightHawk to wokółuszne słuchawki półotwarte. Każdy ich element został starannie zoptymalizowany pod kątem wysokiej jakości dźwięku, ergonomii i estetyki. NightHawk to pierwsze szeroko dostępne słuchawki wykorzystujące komponenty wydrukowane w technologii 3D – maskownicę, dla której inspiracją była struktura skrzydeł motyla. Skrzydła owada cechują się wysoką skutecznością w rozpraszaniu światła. Analogiczna konstrukcja zastosowana w słuchawkach NightHawk służy do rozpraszania dźwięku i ograniczania rezonansu.

Membrany przetworników wykonane z biocelulozy

W przeciwieństwie do większości słuchawek wykorzystujących membrany z Mylaru, model NightHawk został wyposażony w membrany z biocelulozy. Mylar jest z natury kruchy i łamliwy, a przede wszystkim zniekształca brzmienie wtedy, gdy sygnał dźwiękowy osiąga wysokie częstotliwości w zakresie od 6 do 10 kHz. Bioceluloza jest bardzo sztywna, a przy tym ma właściwości samotłumiące i cechuje się precyzyjną kontrolą wysokich częstotliwości. Pracujące tłokowo 50-mm przetworniki napędzane są przez opatentowany układ magnetyczny, który znacząco redukuje zniekształcenia intermodulacyjne, aby zapewnić szerokie pasmo przenoszenia oraz naturalnie detaliczną scenę dźwiękową.

Ciekłe drewno – doskonałe właściwości akustyczne

Wśród wielu inteligentnych innowacji, którymi może pochwalić się model NightHawk, znajduje się elastyczny pasek nagłowny, skutecznie rozkładający ciężar słuchawek. Pasek minimalizuje siłę nacisku i zwiększa do maksimum przyjemność korzystania ze słuchawek podczas długich sesji odsłuchowych. Muszle słuchawek wykonane są z rewolucyjnego materiału nazwanego ciekłym drewnem. Pod tym określeniem skrywa się mieszanka ligniny, substancji pozyskiwanej z drewna, z odzyskanymi włóknami roślinnymi. Całość zostaje podgrzana, doprowadzona do stanu płynnego i obrobiona w taki sposób, aby mogła być formowana wtryskowo. W przeciwieństwie do typowego plastiku, ciekłe drewno ma doskonałe właściwości akustyczne i jest przyjazne dla środowiska. Komfort użytkowania słuchawek zwiększa także system zawieszenia, będący w trakcie procesu patentowego. Zawieszenie umożliwia dowolny ruch nauszników, co pozwala dopasować je do dowolnego kształtu i wielkości głowy.

Najwyższa jakość dźwięku

Analogicznie do usztywnionych obudów kolumn głośnikowych, wyrafinowane muszle słuchawek wykorzystują belki, które wzmacniają strukturalną integralność oraz minimalizują niepożądany rezonans. Wewnętrzna powierzchnia obudowy pokryta jest elastomerową powłoką, aby jeszcze bardziej zredukować szkodliwe wibracje, podczas gdy materiał tłumiący składający się z mieszaniny wełny i poliestru zapewnia niezwykle płynne, naturalne pasmo przenoszenia, maksymalizując fascynujące doświadczenia akustyczne.
Potwierdzeniem najwyższej jakości słuchawek NightHawk jest również niebanalne opakowanie. Słuchawki umieszczane są w futerale ochronnym ze sztucznej skóry, wzbogaconym o oryginalną szatę graficzną, stworzoną przez cenionego grafika Justina Mollera, a obrazującą niebieskiego jastrzębia.

Słuchawki AudioQuest NightHawk zostaną oficjalnie zaprezentowane podczas zbliżających się targów elektroniki użytkowej CES w Las Vegas, które odbędą się na początku stycznia 2015 r. Także wtedy Amerykanie podadzą cenę swojej najnowszej konstrukcji. Co ciekawe, chociaż słuchawki jeszcze nie trafiły do sprzedaży, to już zdobyły tytuł 2015 CES Innovation Awards Honoree w kategorii słuchawek oraz 2015 Best of Innovation Winner za eko-konstrukcję i technologię nienaruszającą równowagi ekologicznej.

Dodaj komentarz