Android zamiast kwiatka dla babci i dziadka

U4C_1Osoby powyżej 55 roku życia są coraz liczniejszą grupą polskich internautów.W zeszłym roku stanowiły 10% wszystkich użytkowników sieci. Aktywność dojrzałych internautów dostrzegają organizacje pozarządowe i samorządy, zapraszając na kursy i szkolenia. Producenci sprzętu RTV również starają się dotrzeć do seniorów m.in. wyposażając urządzenia w prosty w obsłudze system operacyjny Android.
Z badań przeprowadzonych przez naukowców wynika, że osoby dojrzałe najwięcej czasu w Internecie poświęcają na poszukiwanie bieżących informacji z kraju i ze świata, ekonomicznych oraz z zakresu służby zdrowia.
W państwach zachodnich naukowcy zaobserwowali ciekawy trend: ponad 40% osób w wieku 65-69 lat korzysta z internetowych serwisów wideo na życzenie częściej niż raz w tygodniu.
W Polsce starsi internauci skarżą się na trudną obsługę laptopów i niewielkie rozmiary sprzętów mobilnych. Może to wynikać z faktu, że urządzenia przenośne są dla nich nowością. Istnieje jednak sposób, aby pomóc im oswoić się z technologią, rozbudowując znany im już telewizor HD o nowe funkcje internetowe. Posłużyć temu może przystawka do Smart TV Measy U4C, dzięki której odbiornik zyska możliwości systemu operacyjnego Android. Za szybkie i stabilne działanie urządzenia odpowiada czterordzeniowy procesor o taktowaniu 1,6 GHz i 1 GB pamięci DDR3. Jednorazowa instalacja i konfiguracja przystawki zajmuje tylko moment.
System Android charakteryzuje się przejrzystym i czytelnym interfejsem, a ikony najczęściej używanych aplikacji mogą być wyświetlone na ekranie głównym. Plusem powiązanego z nim sklepu Google Play jest dostęp do tysięcy darmowych aplikacji. Są wśród nich podstawowe narzędzia, takie jak przeglądarka internetowa, stacje radiowe i prognoza pogody. Do łatwiejszej nawigacji można wykorzystać nieskomplikowanego pilota, np. Measy RC9 z wbudowanym żyroskopem. Dzięki niemu, siedząc w fotelu, wystarczy wskazać ikonę aplikacji na ekranie i uruchomić ją jednym przyciskiem.
W sklepie Google Play dostępne są aplikacje umożliwiające oglądanie wideo na życzenie. Ich plusem jest możliwość odtworzenia programu lub serialu o dowolnej porze, a także jego zastopowanie i przewinięcie. Ponadto, większość materiałów wideo można obejrzeć za darmo.
Przystawki do Smart TV ułatwiają komunikację z najbliższymi. Model Measy U4C wyposażony jest w kamerę i mikrofon. Za pomocą aplikacji Skype można prowadzić darmowe wideorozmowy z osobami mieszkającymi w kraju, a także poza nim.
Zaletą urządzeń z systemem operacyjnym Android jest prostota ich użytkowania. Dla wielu seniorów może być to początek przygody z Internetem w przyjaznym środowisku, jakim jest ekran telewizora.
Cena Measy U4C to ok. 370 zł, a pilota RC9 ok. 60 zł. Oba produkty objęte są 24-miesięczną gwarancją producenta.

Dodaj komentarz