Zadbaj o swój dach! Czyli jak dbać o blaszane pokrycie

Blaszane pokrycia dachowe stają coraz popularniejsze, a dzięki właściwej pielęgnacji, dach pokryty blachodachówką będzie służyć przez wiele lat. Dach stale narażony jest na działanie czynników atmosferycznych, a opady czy wysokie temperatury mogą powodować maleńkie uszkodzenia. Jeżeli w porę tego nie zauważymy, to z czasem będą się one powiększać, a dach może zacząć przeciekać. 

Jak wygląda pielęgnacja blachodachówek? 

Oprócz szeregu innych zalet, ogromnym plusem blaszanego pokrycia jest to, że pielęgnacja nie jest trudna ani skomplikowana. Aby dbać o materiał taki jak blachodachówka producent https://glinmet.pl/ zaleca kontrolę całej powierzchni dwa razy do roku, aby móc w porę zauważyć uszkodzenia, które mogą powstawać np. w wyniku intensywnych opadów. Ważne jest też regularne mycie dachu, najlepiej wodą pod wysokim ciśnieniem, w ten sposób wypłuczemy mniejsze zabrudzenia oraz liście, które mogą zalegać na jego powierzchni. W przypadku tych większych czy mchu, należy użyć preparatów do tego przeznaczonych, pamiętajmy, aby nigdy nie myć dachu mocnymi środkami chemicznymi. Mogą one uszkodzić powłokę blachodachówki, a zniszczenia tego typu mogą unieważnić gwarancję. 

Czyścić samemu czy zlecić pracę specjalistom?

Czyszczenie dachu to praca na wysokości, nierzadko dość wysokiej, dlatego wymaga odpowiedniego zabezpieczenia i wprawy. Jeżeli nie czujemy się pewnie podczas takich prac, lepiej zostawić to specjalistom, którzy mają doświadczenie i sprawnie oczyszczą nasz dach. Aby blachodachówka zachowała świetny wygląd i służyła przez długie lata, nie tylko zdobiąc dach domu, ale przede wszystkim chroniąc przed opadami, chłodem i wilgocią. Trzeba w odpowiedni sposób o nią dbać, a regularne przeglądy dachu, nawet te wykonywane przez specjalistyczną firmę, wychodzą i tak taniej niż gdyby czekała nas naprawa całego pokrycia dachowego. Nie mamy wpływu na czynniki atmosferyczne, które mogą uszkodzić blachę, ale dzięki właściwej pielęgnacji i kontroli powierzchni dachu, mamy możliwość reagować w porę.