Wypożyczając auto często zwracamy uwagę jedynie na podstawowe koszty. Jednak nie czytając dokładnie warunków umowy, możemy niestety naciąć się na wyższe opłaty, o których nigdy wypożyczalnie nie mówią wprost. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli chodzi o dodatkowe koszty?
Czas wynajmu
Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale gdy przykładowo wynajmujemy samochód na 25 godzin, a więc od 10.00 do 11.00 następnego dnia niektóre wypożyczalnie nie naliczają jakiejś mniejszej stawki za tę jedną godzinę, ale już za całą następną dobę. Jeśli więc wynajmujemy auto, warto wziąć je na równe 24 godziny. I pamiętajmy, by nie spóźniać się z odstawieniem auta, ponieważ również za to możemy zapłacić.
Miejsce i godzina wynajmu
Miejsce wynajmu również ma znaczenie, jeśli chodzi o dodatkowe koszty. Jeśli odbieramy samochód na lotnisku, musimy zapłacić opłatę lotniskową. Także gdy samochód chcemy wynająć poza godzinami pracy wypożyczalni, możemy zapłacić więcej. Zwróćmy też uwagę na miejsce zwrotu samochodu. Jeśli chcemy go odstawić gdzie indziej niż odbieraliśmy, liczmy się z kolejnymi kosztami.
Dzienny limit kilometrów
Poszukując wypożyczalni samochodów, skupmy się na tej, w której nie obowiązują dobowe limity kilometrów. W przeciwnym wypadku, gdy przekroczymy w ciągu dnia np. 100 km, będziemy musieli płacić za każdy dodatkowy kilometr. I mamy wówczas do czynienia ze sporymi kwotami.
Wkład własny
Jeśli wykupujemy pakiet ubezpieczenia OC (od odpowiedzialności cywilnej) i AC (od uszkodzenia pojazdu i kradzieży), musimy pamiętać, że nie chroni nas ono całkowicie. Zwykle w przypadku AC mamy do czynienia z wkładem własnym, który w większości wypożyczalni nazywany jest po prostu kaucją. Jest to kwota, do wysokości której to my odpowiadamy za wszelkie uszkodzenia oraz kradzież i zwykle nie jest ona mała. Aby się zabezpieczyć, możemy wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które całkowicie znosi wkład własny. Co ważne, warto zwrócić uwagę, czy nie jest ono zawarte w cenie.