Warszawa na weekend – jak zaplanować wycieczkę do stolicy?

Mimo że jest stolicą Polski, Warszawa nie znajduje się zbyt wysoko na liście obiektów turystycznych w kraju. Dużo częściej wybieramy takie miasta jak Kraków czy Wrocław, uznając je za bardziej klimatyczne, a przez to atrakcyjne z punktu widzenia przeciętnego odwiedzającego. Nie da się jednak ukryć, że robi ogromne wrażenie, w jakim tempie i z jakim efektem Warszawa odbudowała się po tym, jak została w dużej mierze zniszczona podczas II wojny światowej. Ponadto jest tam wiele zabytków i interesujących miejsc, które zdecydowanie są warte zobaczenia. Nie ma więc na co czekać: pakujmy walizki i ruszajmy na odkrywanie najbardziej ciekawych zakamarków.

Warszawa – miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć

Najstarsza, a jednocześnie najpiękniejsza część Warszawy to oczywiście Stare Miasto z Zamkiem Królewskim na czele. Dzielnica otoczona jest Barbakanem, zaś w środku znajdziemy wiele zabytkowych budowli pochodzących XVII i XVIII wieku. Stare Miasto potrafi przynosić niespodzianki – z jednej strony możemy trzymać się głównych ulic czy po prostu wypić kawę na którymś z placów, a z drugiej pobłądzić mniejszymi alejkami, które skrywają swoje sekrety. Kolorowe, pięknie utrzymane kamienice, kościoły, urokliwe uliczki – wystarczy wybrać się tutaj na kilkugodzinny spacer, by rzeczywiście poznać historyczną stronę Warszawy.

Jedną z wizytówek stolicy są też oczywiście słynne Łazienki Królewskie, czyli dawna siedziba polskich władców. Ten teren to ogromny (ok. 76 hektarów) kompleks składający się z pałaców i ogrodów, gdzie, mimo iż to centrum miasta, można się poczuć jak na łonie natury. Woda, bujna roślinność, wiele gatunków zwierząt i oczywiście piękne zabudowania. Łazienki Królewskie to duża przestrzeń do zwiedzania – możemy wybrać się do miejscowego muzeum, obejrzeć wystawy czy po prostu przespacerować się po ścieżkach, dokarmiając kaczki.

Jeśli interesuje nas podążanie śladami historii, to z pewnością powinniśmy udać się w okolice, gdzie niegdyś znajdowało się getto żydowskie. Obejmowało ono tereny Muranowa i Woli – zlikwidowano je po brutalnym zakończeniu powstania. Do dziś ta część miasta nosi wiele pamiątek z tego okresu, a żeby jeszcze lepiej zapoznać się z wydarzeniami, które miały miejsce podczas wojny, możemy zajrzeć do Muzeum Historii Żydów Polskich. Idąc tym tropem koniecznie trzeba też zobaczyć Muzeum Powstania Warszawskiego, a i wizyta na Cmentarzu Powązkowskim wydaje się absolutnie obowiązkowa.

Co jeszcze może się znaleźć na naszej mapie wycieczkowej? Z pewnością zjawiskowy pałac w Wilanowie, Multimedialny Park Fontann, Biblioteka Uniwersytecka (a w szczególności znajdujący się na jej dachu ogród z tarasem widokowym) czy też Bulwary Wiślane.

Warszawa – hotele warte uwagi

Zanim wpiszemy w wyszukiwarkę „hotele Warszawa” trzeba przede wszystkim się zastanowić, na jakiej lokalizacji nam zależy. Jeśli podróżujemy własnym autem to właściwie nie ma znaczenia, gdzie zarezerwujemy nocleg. W przypadku, gdy wybieramy komunikację miejską bądź przemieszczanie się na piechotę, najlepiej wyszukać hotele w Warszawie blisko centrum. 

Świetne położenie ma Hotel Novotel Warszawa Centrum. Stąd mamy zaledwie 5 minut drogi do dworca, niewielkie odległości dzielą nas także od najważniejszych zabytków Warszawy. Wewnątrz czekają na nas niebywale komfortowe, klimatyzowane pokoje, z czego każdy jest urządzony ze smakiem i z troską o wygodę gościa. Do dyspozycji mamy oczywiście restaurację i bar, a ci, którzy nie mają jeszcze dosyć ruchu po zwiedzaniu, mogą skorzystać z kilku udogodnień: centrum fitness czy wycieczki łodzią. W pobliżu znajduje się także kort tenisowy, możemy się też wybrać na bilard.

Korzystnym rozwiązaniem będzie również Hotel Mercure Warszawa Grand. I tutaj możemy zagrać w bilarda albo nieco poćwiczyć w świetnie wyposażonym centrum fitness. Jedzenie zapewniają aż dwie restauracje, w razie potrzeby obsługa hotelowa może donieść posiłek do pokoju. Wystrój poszczególnych pomieszczeń jest niezwykle estetyczny, a sprzęty nie budzą żadnych zastrzeżeń, więc z pewnością będziemy tutaj mogli dobrze wypocząć. Dodatkową zaletą jest fakt, że mamy tu dostęp do pralni chemicznej. Lokalizacja zaś pozwala na łatwe przedostanie się do ważniejszych punktów miasta.

Jeszcze jedną propozycją jest Hotel Mercure Warszawa Centrum. Mamy tu do dyspozycji zarówno centrum fitness, jak i centrum wellness. Po zjedzeniu śniadania w hotelowej restauracji, gdzie serwowane są znakomite dania, możemy ruszać na podbój miasta. Od najistotniejszych atrakcji kulturalnych dzieli nas przysłowiowe kilka kroków. Kiedy już zwiedzimy wszystkie zabytki, które chcieliśmy zobaczyć, możemy wrócić do ładnie urządzonego pokoju z klimatyzacją i nieograniczonym dostępem do internetu.