Telewizja bez telewizora. Jak ją oglądać z kieszeni?

001_Telewizja_bez_telewizora_PicoPix,teMobilność to słowo klucz do współczesnego świata, a internetowa rewolucja nie ominęła również telewizji. Zabierając ze sobą smartfon lub tablet, ulubione programy możemy mieć zawsze pod ręką.
Internet wywrócił do góry nogami świat jaki znaliśmy. W autobusie czy tramwaju łatwiej dziś spotkać osobę zapatrzoną w ekran smartfona, niż kogoś z gazetą czy magazynem kolorowym.
Zabiegani i zapracowani, mamy mniej czasu również na telewizję, a serialowe zaległości nadrabiamy najczęściej w weekend. Stąd wysyp usług telewizji mobilnej. Nadawcy starają się nadążać za trendami, w zamian licząc na utrzymanie wpływów z abonamentów, reklam i usług VOD.
W tandemie z kablówką
Rynek mobilnej telewizji jest w Polsce dobrze rozwinięty. Najwięksi gracze na rynku usług telewizyjnych, dedykowane aplikacje mobilne udostępniają za darmo. Użytkownicy zwykle są weryfikowani w oparciu o login lub numer abonenta oraz hasło. Taką politykę mają platformy Cyfrowy Polsat (IPLA), nc+ (nc+go) oraz operatorzy kablówki Inea (Inea Online TV) i UPC (Horizon go).
Odrębnym przypadkiem są usługi TVP Stream oraz HBO GO. Pierwsza z nich to platforma mobilna Telewizji Polskiej, która przynajmniej w założeniu realizuje w sieci misję publiczną TVP. Na terenie Polski dostęp do niej mają wszyscy użytkownicy smartfonów i tabletów. HBO GO to natomiast aplikacja VOD, ściśle powiązana z ofertą HBO. Aby z niej korzystać, musimy zakupić u wybranego dostawcy usług TV pakiet programów HBO.
Cyfrowy Polsat poza internetową usługą IPLA, oferuje również TV Mobilna – telewizję opartą o niewielki, przenośny dekoder M-T 5000. Jest to interesujące rozwiązanie dla osób, które obawiają się kosztów związanych z transferem danych lub nie mają dostępu do sieci. Dekoder współpracuje z urządzeniami mobilnymi, a sygnał telewizyjny jest przesyłany poprzez sieć lokalną (Wi-Fi). Niestety, TV Mobilna to oferta płatna ekstra i niezależna od innych pakietów Cyfrowego Polsatu.
Od operatora komórkowego
Jeśli nie oglądamy telewizji na co dzień, ciekawym rozwiązaniem może być zakup pakietu telewizji mobilnej od operatora komórkowego. Usługi takie oferowane są przez cztery największe telekomy, przy czym treści dostarczają zwykle partnerzy zewnętrzni.
Abonenci Plusa mogą wybrać jeden z dedykowanych pakietów IPLA, podobnie zresztą jak abonenci internetu mobilnego z Cyfrowego Polsatu. W Orange znajdziemy ofertę Telewizja Tu i Tam, a T-Mobile sprzedaje usługę Iplex. Play jeszcze niedawno oferował TV.Play.pl, a więc własny wariant telewizji internetowej NEXT Plus. Obecnie przekierowuje abonentów do usługi Global TV Go.
Jak oglądać i o czym pamiętać?
Usługi telewizji mobilnej dostępne są poprzez aplikacje dla systemów Android oraz iOS. Rzadziej dla Windows Phone (przykłady to IPLA i TVP Stream). Nadawcy proponują nam również aplikacje webowe. Telewizję możemy w takim przypadku oglądać również przez przeglądarkę na swoim pececie. Nie jest to jednak żelazną regułą.
Koniecznie należy pamiętać o tym, iż praktycznie wszystkie usługi bazują na streamingu wideo. Bez dostępu do szybkiego internetu, korzystanie z nich będzie mocno utrudnione lub wręcz niemożliwe. Streaming generuje duże transfery danych. W przypadku korzystania z internetu mobilnego na smartfonie lub tablecie, lepiej monitorować wykorzystanie pakietów. Nawet darmowa usługa może narazić nas na dodatkowe koszty, jeśli przekroczymy miesięczne limity. Wyjątkiem jest wspomniana już TV Mobilna od Cyfrowego Polsatu, gdzie do dyspozycji mamy mobilny dekoder DVB-T.
Co zobaczymy w mobilnej telewizji?
Różnorodność usług niekoniecznie wiąże się z równie szerokim dostępem do treści. W większości aplikacji mobilnych możemy liczyć jedynie na podstawowy pakiet kanałów, a rdzeniem oferty są usługi VOD. Jedną z najbardziej rozbudowanych ofert mobilnej telewizji ma UPC.
Przykładowo IPLA w Cyfrowym Polsacie, to jedynie 6 kanałów za darmo. Możemy jednak dokupić pakiety znacznie rozszerzające podstawową ofertę. Konkurencyjna aplikacja nc+go, to 13 kanałów bez dodatkowych opłat. Płatną usługą są natomiast tzw. kolekcje netVOD+.
Zdecydowanie warta uwagi jest aplikacja Horizon Go od UPC, dzięki której możemy na urządzeniu mobilnym mieć dostęp nawet do kilkudziesięciu kanałów. Czym wyższy abonament opłacamy, tym więcej kanałów dostaniemy.
Ciekawe są również oferty operatorów komórkowych, szczególnie Orange i Plusa. Obie sieci oferują swoim abonentom aplikacje mobilnej telewizji z darmowymi pakietami podstawowymi, które można następnie rozszerzyć o więcej kanałów i usługi VOD. Telewizja Tu i Tam od Orange ma również pakiet powitalny, dostępny dla wszystkich. Plus natomiast nie pomniejsza pakietów internetowych za transfer danych w niektórych wariantach IPLA.
O urządzeniach słów kilka…
Smartfony i tablety idealnie nadają się do oglądania telewizji poza domem. Nie jest jednak powiedziane, że musimy się ograniczać do jednej grupy urządzeń. Ogromne możliwości daje nam popularność Androida – nie tylko jako platformy mobilnej.
Jeśli planujemy urlop, a nie chcemy przegapić kolejnych odcinków ulubionego serialu, wystarczy zabrać ze sobą tablet lub smartfon z aplikacją TV. Gdy kilkucalowy ekran nam nie wystarcza, zawsze możemy uzbroić się w niewielki pikoprojektor. Philips PicoPix 3414 lub 3514 pozwoli wyświetlić na ścianie lub suficie obraz o przekątnej kilkudziesięciu cali. Taki projektor można podłączyć do smartfona. Mieści się w kieszeni, a do jego ustawienia możemy wykorzystać statyw do aparatu.
Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem jest wysokiej klasy projektor z Androidem o funkcjonalności smart TV, na którym aplikację telewizji mobilnej zainstalujemy bezpośrednio. Dobrym przykładem takiego przenośnego kina domowego jest Philips Screeneo. Urządzenie wyposażone zostało w Wi-Fi oraz wbudowane głośniki 2.1. Dzięki technologii ultra-krótkiego rzutu, projektor może wyświetlać obraz o przekątnej do 100 cali z odległości mniejszej niż pół metra.
Duży potencjał mają odtwarzacze multimedialne oparte na Androidzie. Urządzenia takie jak Measy B4S możemy podłączyć do każdego monitora lub telewizora ze złączem HDMI. Dzięki nim możemy stosunkowo niewielkim kosztem zamienić stary odbiornik telewizyjny w nowoczesne smart TV.
Podsumowując, aplikacje telewizji mobilnej w tandemie z odpowiednim urządzeniami, mogą nam zagwarantować ciągły dostęp do bogatej oferty kanałów i usług VOD. Zarówno w czterech ścianach jak i poza nimi. Są wyjątkowo użyteczne tam, gdzie nie mamy dostępu do platform satelitarnych czy kablówki.

Dodaj komentarz