Technologia dochodzi do głosu

prasowkaZa pomocą urządzeń sterowanych głosem można zaplanować cały swój dzień, znaleźć potrzebne informacje w wyszukiwarce internetowej, a nawet zsynchronizować sprzęty domowe tak, by po powrocie z pracy czekał na nas ciepły obiad lub filiżanka gorącej, świeżo zaparzonej kawy. Co jeszcze oferuje współczesna technologia i jak może zmienić nasze codzienne życie?
Nie tak dawno temu ciekawostką, która zrewolucjonizowała rynek inteligentnych urządzeń, była informacja, że za pomocą ruchu i gestów można sterować smartfonem czy telewizorem. Dziś nikogo ona już nie dziwi, a producenci zaawansowanych technologicznie gadżetów posuwają się jeszcze dalej i oferują użytkownikom interakcję z produktem za pomocą najbardziej naturalnego narzędzia służącego do komunikacji: głosu.

Mów do mnie, mów

Sprzęty sterowane głosem coraz częściej stają się pomocnikami domowej codzienności. Są interaktywne i można komunikować się z nimi w sposób bardzo intuicyjny. Tego typu rozwiązanie zastosowano np. w smartfonach marki Apple. Wystarczy włączyć aplikację o nazwie Siri i mówić do niej. Tego wirtualnego asystenta możemy zapytać o pogodę, zlecić wskazanie trasy do najbliższego kina czy stacji benzynowej, napisać mail do odbiorcy z bazy kontaktów lub wydać polecenie sporządzenia notatki, a następnie przypomnienia o niej w ustalonym terminie. Z pomocą Siri można też surfować w Internecie.

ogrody Częstochowa

Z kolei interaktywne telewizory wyposażone w kamerę i mikrofony sprawiają, że standardowy i – wydawałoby się – nieśmiertelny pilot staje się zbędny. W takich urządzeniach wystarczy wydać komendę: „głośniej”, „ciszej”, „następny kanał”, by telewizor dostosował się do oczekiwań użytkownika. Za pomocą głosu można też wskazać w telewizorze podłączonym do Internetu adres strony internetowej lub wywołać połączenie z wybranym użytkownikiem zapisanym w książce adresowej komunikatora internetowego typu Skype.

Dom w zasięgu smartfona

Za pomocą głosu można zarządzać nie tylko pojedynczym urządzeniem, ale również zintegrowanymi zespołami. Takie rozwiązania oferuje system inteligencji budynkowej, za pośrednictwem którego można sterować wszystkimi urządzeniami dostępnymi w domu – na przykład oświetleniem, ogrzewaniem, roletami, bramami czy nawet lodówką lub ekspresem do kawy.
– Poszczególne urządzenia możemy uaktywnić ręcznie – poprzez aplikację na smartfony czy tablety lub tworzyć tak zwane sceny, które uruchamiają się automatycznie, jeśli zaistnieją odpowiednie warunki. Przykładowo: jeśli zacznie padać deszcz, system sam wyłączy zaprogramowane podlewanie ogrodu, jeśli natomiast wietrzymy zimą mieszkanie, natychmiast zmniejszy ogrzewanie w danym pomieszczeniu. Wybrane funkcje lub sceny można też włączać zdalnie za pomocą głosowej aplikacji Lili zainstalowanej na smartfonie – mówi Maciej Fiedler, dyrektor ds. rozwoju Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynkowej FIBARO.
Uruchamiając jedną ze scen, należy głosowo wydać komendę, np. wracam do domu. Aplikacja automatycznie połączy się z centralą w domu, a dzięki aktywnemu GPS będzie w stanie obliczyć, ile czasu zajmie nam powrót. Wówczas system wietrzy pomieszczenie, odsłania rolety, parzy kawę, podgrzewa obiad zostawiony w mikrofali, podkręca ogrzewanie. Gdy samochód wjeżdża na podjazd, otwiera się brama garażowa i zapala sięzewnętrzne oświetlenie. Za pomocą takiego systemu można również wystraszyć nieproszonych intruzów, symulując obecność domowników.
Zaawansowana technologia to dziś już nie tyle ciekawe gadżety, które zapewnią użytkownikom rozrywkę, ale praktyczne i funkcjonalne narzędzia aranżujące bezpieczną i komfortową przestrzeń do życia.

Dodaj komentarz