Odpowiednie żywienie psa powinno być dostosowane nie tylko do jego rasy, ale także rozmiarów czy nawet trybu życia psa. Inną karmę czy porcje powinien dostawać typowy pies kanapowy, a inną pies aktywny. Co i w jakich ilościach powinien dostawać ruchliwy piesek?
Nie każdy pies jest tak samo aktywny
Zanim przejdziemy do składników, których nie powinno zabraknąć w diecie psa, warto jeszcze wspomnieć, że nie każdy pies jest tak samo aktywny. A w związku z tym zapotrzebowanie na kalorie również będzie inne. Rodzaj wysiłku ma tu duże znaczenie. Może być on stały i bardzo długi albo krótki, ale za to intensywny. W czasie tych dwóch aktywności energia spalana jest inaczej, dlatego też zapotrzebowanie na nią jest inne.
Dowiedz się więcej na temat czworonogów: http://lajf-stajl.pl/pies-w-domu-co-warto-wiedziec/
Potrzebne składniki odżywcze
Przede wszystkim karma dla aktywnych psów powinna być bogata w węglowodany oraz tłuszcze. Oczywiście w odpowiednich proporcjach. Wraz z wydłużaniem się aktywności psa, ilość tłuszczy w posiłku powinna wzrastać. A więc odpowiednio psy, których wysiłek jest długi i stały powinny spożywać dużo tłuszczów, a psy aktywne krócej, ale intensywniej – większe ilości węglowodanów. Dlaczego? Jak zapewne wiecie, zarówno tłuszcze, jak i węglowodany są nieco inaczej zamieniane na energię. Kto nie opuszczał biologii w szkole, ten powinien wiedzieć, o co chodzi. Węglowodany szybciej zamieniane są w energię, ale niestety starczają na krótko. Z kolei tłuszcze dostarczają organizmowi energię powoli, ale za to w dłuższym okresie czasu. Nic więc dziwnego, że dieta powinna być właśnie dopasowana do długości i intensywności wysiłku. Tylko to pozwoli psu zachować odpowiednią formę.
Sprawdź również karmę bez zbóż:
oraz przeczytaj artykuł o karmach bez zbóż:
Kiedy karmić psa?
Zasada jest taka, że pies nie powinien trenować ani z pustym, ani z pełnym żołądkiem. Karma powinna być podawana ok. 3 godziny przed treningiem, a optymalna porcja to maksymalnie 1/3 dziennej „dawki”. Kolejną porcję pies powinien dostać już po treningu. Dajmy mu jednak trochę czasu na „ochłonięcie”. I nie zapominajmy o dużych ilościach wody!
Więcej o żywieniu aktywnych psów przeczytacie na stronie: https://sklepzkarmami.pl/poradnik/aktywne-psy-jakiej-karmy-potrzebuja-dlaczego/.