Jak karmić aktywne psiaki?

Odpowiednie żywienie psa powinno być dostosowane nie tylko do jego rasy, ale także rozmiarów czy nawet trybu życia psa. Inną karmę czy porcje powinien dostawać typowy pies kanapowy, a inną pies aktywny. Co i w jakich ilościach powinien dostawać ruchliwy piesek?

Nie każdy pies jest tak samo aktywny

Zanim przejdziemy do składników, których nie powinno zabraknąć w diecie psa, warto jeszcze wspomnieć, że nie każdy pies jest tak samo aktywny. A w związku z tym zapotrzebowanie na kalorie również będzie inne. Rodzaj wysiłku ma tu duże znaczenie. Może być on stały i bardzo długi albo krótki, ale za to intensywny. W czasie tych dwóch aktywności energia spalana jest inaczej, dlatego też zapotrzebowanie na nią jest inne.

Dowiedz się więcej na temat czworonogów: http://lajf-stajl.pl/pies-w-domu-co-warto-wiedziec/

Potrzebne składniki odżywcze

Przede wszystkim karma dla aktywnych psów powinna być bogata w węglowodany oraz tłuszcze. Oczywiście w odpowiednich proporcjach. Wraz z wydłużaniem się aktywności psa, ilość tłuszczy w posiłku powinna wzrastać. A więc odpowiednio psy, których wysiłek jest długi i stały powinny spożywać dużo tłuszczów, a psy aktywne krócej, ale intensywniej – większe ilości węglowodanów. Dlaczego? Jak zapewne wiecie, zarówno tłuszcze, jak i węglowodany są nieco inaczej zamieniane na energię. Kto nie opuszczał biologii w szkole, ten powinien wiedzieć, o co chodzi. Węglowodany szybciej zamieniane są w energię, ale niestety starczają na krótko. Z kolei tłuszcze dostarczają organizmowi energię powoli, ale za to w dłuższym okresie czasu. Nic więc dziwnego, że dieta powinna być właśnie dopasowana do długości i intensywności wysiłku. Tylko to pozwoli psu zachować odpowiednią formę.

Sprawdź również karmę bez zbóż:

oraz przeczytaj artykuł o karmach bez zbóż:

Kiedy karmić psa?

Zasada jest taka, że pies nie powinien trenować ani z pustym, ani z pełnym żołądkiem. Karma powinna być podawana ok. 3 godziny przed treningiem, a optymalna porcja to maksymalnie 1/3 dziennej „dawki”. Kolejną porcję pies powinien dostać już po treningu. Dajmy mu jednak trochę czasu na „ochłonięcie”. I nie zapominajmy o dużych ilościach wody!

Więcej o żywieniu aktywnych psów przeczytacie na stronie:   https://sklepzkarmami.pl/poradnik/aktywne-psy-jakiej-karmy-potrzebuja-dlaczego/.

Dodaj komentarz