Daj bólowi w kość

Daj bólowi w kośćOgraniczenie zakresu ruchu, uczucie zablokowania w kręgosłupie, ostry i promieniujący do kończyn ból, a nawet zawroty głowy – to jedne z najczęstszych objawów zespołów bólowych kręgosłupa. Przyczyn występowania tych dolegliwości jest mnóstwo, jednak za najbardziej powszechne uznaje się siedzący tryb życia, pracę za biurkiem, małą aktywność fizyczną, nadwagę, a także różnego rodzaju kontuzje.

Szacuje się, że z powodu bólu kręgosłupa cierpi około 80 proc. społeczeństwa po trzydziestym roku życia, natomiast z wiekiem przybywa osób skarżących się na tego rodzaju uporczywe dolegliwości. Najczęściej bóle pojawiają się w odcinkach chrakteryzujących się dużą ruchomością, czyli w okolicach kręgosłupa lędźwiowego, lędźwiowo- krzyżowego, szyjnego, a czasami także piersiowego.

Rozpoznaj i zapobiegaj

Kręgosłup pełni ważną rolę stabilizującą nasz tułów, chroni rdzeń kręgowy, umożliwia ruch, a także amortyzuje wszelkie obciążenia. W jego obrębie znajduje się kilka bardzo ważnych mechanizmów, pozwalających kontrolować, ograniczać i regulować niektóre ruchy. – Są to między innymi układy mięśni, które kontrolują oś kręgosłupa, fizjologiczne krzywizny zwiększające odporność na różnego rodzaju obciążenia, a także systemy więzadeł czy torebek stawowych – mówi dr n. med Monika Kaczmarek – Maciejewska, kierownik fizjoterapii z poznańskiego szpitala Med Polonia. – Jakiekolwiek zaburzenia fizjologiczne pracy jednego z mechanizmów, mogą prowadzić do silnych dolegliwości bólowych kręgosłupa – dodaje dr n. med Monika Kaczmarek – Maciejewska. Przyczyn występowania tych problemów jest wiele. Można podzielić je na te zależne od budowy naszego ciała, jak wzrost, nadwaga czy otyłość, a także na przyczyny wynikające z naszego trybu życia czy aktywności zawodowej.
Na bóle kręgosłupa najbardziej narażone są osoby wysokie, a także ludzie po 40 roku życia. Dodatkowo, kręgosłupowi nie pomaga nasz codzienny siedzący tryb życia, praca w pozycji stojącej lub ciężka praca fizyczna. – Pierwszym objawem jest ból lub ograniczenie zakresu ruchu – wyjaśnia dr n. med Monika Kaczmarek – Maciejewska, kierownik fizjoterapii z poznańskiego szpitala Med Polonia. – Nie powinniśmy lekceważyć tych sygnałów, wręcz przeciwnie, powinniśmy jak najszybciej podjąć stosowne kroki zapobiegawcze i skonsultować się z fizjoterapeutą lub osteopatą – dodaje.
W walce z bólem pomóc może zmiana trybu życia, zrzucenie zbędnych kilogramów, a także częstsza aktywność fizyczna. Jednak najczęściej polecanym przez lekarzy rozwiązaniem są zabiegi fizjoterapeutyczne.

Rehabilitacja

Coraz popularniejsza w walce z tego typu dolegliwościami staje się terapia manualna. Obejmuje ona leczenie odwracalnych zaburzeń czynnościowych narządu ruchu, takich jak ograniczenia ruchomości stawów, zaburzania napięć mięśniowych czy zaburzenia funkcji mięśni i więzadeł.
Jedną z popularnych metod terapii jest masaż głęboki. – Metoda ta, poprzez powolne rozluźnienie i zlikwidowanie napięć w obrębie tkanek miękkich, czyli mięśni i więzadeł, znosi ból i skutecznie przywraca prawidłowy zakres ruchu. Tradycyjny masaż dociera zwykle do tkanek powierzchniowych, natomiast masaż głęboki oddziałuje na tkanki bezpośrednio odpowiadające za uczucie bólu – mówi dr n. med Monika Kaczmarek – Maciejewska, kierownik fizjoterapii z poznańskiego szpitala Med Polonia. Przed rozpoczęciem zabiegu pacjent poddawany jest szczegółowej diagnostyce stanu napięcia tkanek miękkich, sprawdzeniu postawy ciała, a podczas wywiadu ustalane są konkretne przyczyny występowaniu bólu.
Masaż ten nie tylko zmniejsza ból, ale także przywraca prawidłową równowagę układu mięśniowego, a w konsekwencji płynność ruchu. Dla uzyskania najlepszych efektów, po masażu zaleca się kinesiotaping, czyli naklejanie specjalnych elastycznych plastrów, które utrwalają efekt terapii i powodują wchłanianie się obrzęków, poprawiają stabilizację stawów i wspomagają rozluźnianie napiętych struktur.

Dodaj komentarz