Zastosowanie i cechy ceramiki budowlanej

Współczesne budownictwo korzysta z wielu materiałów budowlanych, spośród których można wymienić chociażby beton, żelbeton, drewno, kamień, szkło czy metal.

Jednak w ostatnich latach można zauważyć powrót do stosowania materiałów wytworzonych z jednego z najstarszych budulców, jakim jest glina. Z gliny budowano już w starożytności, początkowo wykorzystując ją do produkcji wypalanej na słońcu cegły. Znali ją starożytni Babilończycy, Rzymianie a nawet Hindusi. Charakterystyczny czerwony kolor tego budulca można też podziwiać na różnych budynkach w Polsce, np. na okazałym zamku krzyżackim w Malborku wzniesionym jeszcze w piętnastym wieku.

Dzisiejsze cegły niewiele różnią się od tych stosowanych w ubiegłych wiekach. Dodatkowo glina stała się popularnym składnikiem innych materiałów stosowanych w budownictwie. Materiały z gliny mogą być używane jako elementy konstrukcyjne, jak również dekoracyjne. Tak zwana ceramika budowlana obejmuje oprócz cegieł również pustaki, rury, ale także bardzo popularne dachówki. Do wykończenia powszechnie używane są ceramiczne płytki ścienne oraz podłogowe. Do tego rodzaju ceramiki zalicza się też wszelkie urządzenia sanitarne np. klozety, umywalki, wanny. Budynki wzniesione z cegieł ceramicznych odznaczają się dużą trwałością i solidnością, dlatego mogą służyć wielu pokoleniom. Ściany wykonane tą metodą dobrze chronią w lecie przed upałem, zaś w zimie przed chłodem, a zawsze przed nadmiernym hałasem. Dlatego producenci ceramiki architektonicznej zachwalają swoje produkty pod względem ich doskonałych walorów izolacyjnych wpływających na oszczędność wydatków związanych z ogrzewaniem.

Takie budynki rzadko wymagają zastosowania dodatkowych warstw izolacyjnych np. styropianowych. Zalety te oraz fakt, że cegły nie są drogim materiałem budowlanym powodują, iż ta tradycyjna technologia jest wciąż bardzo popularna zwłaszcza wśród indywidualnych inwestorów. Mówiąc o ceramice budowlanej nie należy zapominać o pokryciach dachowych. Przez wiele lat większość domów w Polsce pokrytych było szkodliwym eternitem lub brzydką blachą. Na szczęście do łask powracają ceramiczne dachówki, które swoim pięknem potrafią odmienić najzwyklejszy budynek. Producenci zadbali o szeroki wybór dachówek, które różnią się nie tylko kształtem ale także wielkością i kolorami. Dzięki tej różnorodności można je wykorzystać do pokrycia dachów zarówno na budynkach nowoczesnych jak i zabytkowych oraz do stworzenia nawet bardzo fantazyjnego zadaszenia, będącego często główna ozdobą budynku.

Oprócz estetycznych walorów, dachówki odznaczają się wyjątkową długowiecznością i trwałością oraz odpornością na zmiany temperatury. Ich wielkość oraz ilość użyta do pokrycia dachu umożliwia również bezproblemową wymianę uszkodzonych elementów, bez konieczności wymiany znacznych połaci dachu. Analizując właściwości ceramicznych materiałów budowlanych trudno się dziwić, że mimo tradycyjnej technologii są wciąż lubiane przez inwestorów, Niska cena, wyjątkowa trwałość oraz wyjątkowo duże możliwości architektoniczne sprawiają, iż ten budulec będzie zawsze modny i warty zastosowania.

źródło: http://lode.pl/pl/produkty

Dodaj komentarz