Ubezpieczenie posagowe – wszystko co warto o nim wiedzieć?

Polisa posagowa może zapewnić bezpieczną przyszłość Twojemu dziecku. Poznaj specyfikę tego produktu bankowego i zdecyduj czy to rozwiązanie, którego szukasz.

Rodzice w dzisiejszych czasach bardzo świadomie podchodzą do tematu przyszłości swoich dzieci, dlatego coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych włącza do swojej oferty również produkty skierowane do ich pociech. Podpowiadamy czym jest polisa posagowa i co warto o niej wiedzieć przed podjęciem decyzji o jej zakupie?

Dla kogo jest przeznaczone ubezpieczenie posagowe?

Polisa posagowa to rodzaj ubezpieczenia na życie dla dziecka, w tym noworodka, które zabezpiecza je finansowo na wypadek śmierci rodzica lub zapewnia mu środki na dorosłe życie. Ubezpieczonym w takim wypadku jest rodzic, a współubezpieczonym dziecko. Polisę może wykupić każdy rodzic – zarówno ten świeżo upieczony, jak i ten, który ma pociechę już od kilku lat. Umowa zawierana jest na konkretny okres: od 5 do 25 lat.

Jak działa ubezpieczenie posagowe?

Polisa posagowa zapewnia dziecku środki ukończenie edukacji oraz start w dorosłe życie. To rodzic decyduje, jak szeroką ochronę chce zapewnić swojemu dziecku. Podpisując umowę zaznacza, czy jest zainteresowany tylko zgromadzeniem kapitału dla dziecka, czy chciałby skorzystać z umów dodatkowych. Można je dobierać indywidualnie, tak aby zapewnić swojej rodzinie kompleksową ochronę. W ten sposób można zawrzeć umowy dodatkowe zabezpieczające rodzica i całą rodzinę na wypadek różnych sytuacji: chroniącą rodzica w razie zawału, zachorowania na nowotwór, pobytu w szpitalu, operacji, trwałego uszczerbku na zdrowiu, inwalidztwa i niezdolności do pracy na skutek wypadku.

Czy za pomocą polisy posagowej można inwestować pieniądze?

Polisa posagowa może składać się wyłącznie z części ochronnej, a może również składać się z dwóch części: inwestycyjnej oraz ochronnej. W inwestycyjnej środki są alokowane w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe (UFK), z ochronnej odprowadzana jest część jako zabezpieczenie na wypadek śmierci rodzica. U niektórych ubezpieczycieli można samodzielnie ustalić wysokość zabezpieczenia i na tej podstawie towarzystwo obliczy, jaki procent składki będzie pełnił funkcję ochronną, a jaki będzie inwestowany w fundusze.

Co zamiast polisy posagowej?

Pewną alternatywą dla polisy posagowej może być założenie konta oszczędnościowego i wpłacanie tam dziecku co miesiąc określonej kwoty. Co prawda, w przypadku tragedii dziecko nie otrzyma sumy ubezpieczenia, ale jeśli tragedii nie będzie, to z pewnością dostanie w dniu 18. urodzin czy też podjęcia studiów większą kwotę niż tę, którą by mu wypłacił ubezpieczyciel. Tutaj bowiem nikt nie potrąca części składki na ochronę na wypadek śmierci rodzica.

Ubezpieczenie na życie dla dziecka – ranking

Jeśli zastanawiasz się nad polisą dla Twojego dziecka, skorzystaj z gotowych rankingów dostępnych w internecie. Dzięki nim możesz łatwo i szybko porównać dostępne na rynku oferty.