Stres a choroby zębów

girl-pose-344322_640Przez wyjątkowo intensywny tryb życia, pogoń za karierą, liczne obowiązki w pracy, w domu czy w szkole stres już od jakiegoś czasu jest określany jedną z najbardziej powszechnych chorób cywilizacyjnych. Niestety, wciąż mało kto rozpatruje chroniczne zdenerwowanie jako schorzenie, które może odpowiadać za wiele problemów zdrowotnych.

Podwyższony poziom kortyzolu w dłuższej perspektywie czasu to zachwianie równowagi całej gospodarki hormonalnej. Problemy ze snem, niedobory witamin i minerałów, wypadające włosy, „szara” cera i łamliwe paznokcie, to wszystko efekty nieleczonych problemów ze stresem. Można do tego dodać problemy z zębami. Życie pod presją, przemęczenie i nieodpowiednia dieta to, zwłaszcza u młodych kobiet częsta przyczyna powstawania bolesnych aft w jamie ustnej. Jeszcze innym, o wiele groźniejszym schorzeniem jest bruksizm. Polega na nieświadomym zgrzytaniu zębami, głównie w nocy. Chorzy często mają nawet charakterystyczną, kwadratową twarz, spowodowaną przerostem mięśni skroniowych oraz żwaczy.

Bruksizm może rozpoznać dobry stomatolog w czasie konsultacji oraz badania. – Objawy są zazwyczaj widoczne na pierwszy rzut oka: nadmiernie starte zęby, czasem nawet złamane korony, pęknięcia na szkliwie, recesje dziąsłowe, widoczne powierzchnie korzeni, dodatkowo maceracja śluzówki policzków i języka. Sami pacjenci najczęściej skarżą się na migreny, bóle karku i pleców, czasem nawet na zaburzenia snu oraz słuchu. – wymienia specjalista poradni DenTeam.

Jak leczyć bruksizm? Najlepsze rozwiązanie to walka z jego przyczyną – nadmiernym stresem. Niestety często nie jest to możliwe, niełatwo też uzyskać efekty ewentualnej terapii od razu. Idealną i szybką pomocą jest natomiast używanie szyny relaksacyjnej, czyli specjalnej nakładki na zęby, projektowanej przez lekarza stomatologa. Stosowana w nocy, pozwoli uniknąć niszczenia zębów przez nadmierne tarcie. Naturalnie w tym samym czasie warto wprowadzić zdrowe nawyki eliminujące stres – odpowiednią ilość snu, terapię relaksacyjną, fizykoterapię, aktywność fizyczną, a przede wszystkim zdrową dietę. Różnorodny i dobrze skomponowany jadłospis to dawka pozytywnej energii, wyjątkowo potrzebnej w wymagającym planie dnia.

Dodaj komentarz