Spłacasz dług? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

Przewlekły stres, nerwica, depresja, bezsenność – to tylko kilka z objawów, które można zauważyć u osoby zadłużonej. Mimo że sytuacja wydaje się być bez wyjścia, jest wiele możliwości otrzymania wsparcia. Podpowiadamy, jak uzyskać pomoc w zadłużeniu.

Łatwo wziąć pożyczkę – na reklamach nikt nie mówi o kłopotach i konsekwencjach, a popularni aktorzy dodatkowo zachęcają. Tymczasem możemy wpaść w pułapkę zadłużenia… Jeśli mamy do spłaty zobowiązanie, nie powinniśmy ignorować wezwań do zapłaty czy telefonów z firmy windykacyjnej. To tylko dodatkowe źródło stresu, czyli obciążamy nie tylko budżet, ale i własne zdrowie. Warto poszukać pomocy – podpowiadamy, gdzie.

Szukaj porad i korzystaj z doświadczenia innych

Przede wszystkim warto szukać informacji i porad, gdyż zdobyta wiedza i cenne doświadczenie innych osób będących w podobnej sytuacji, może okazać się i dla nas pomocne. Wtedy dużo łatwiej znaleźć rozwiązanie naszych problemów i uzyskać pomoc w zadłużeniu. Nie warto czekać, gdyż problemy finansowe nie dość, że nie rozwiążą się same, to jeszcze narosną. Warto zgłosić się po poradę jak najwcześniej, kiedy tylko pojawią się problemy.

Zrób plan spłaty zadłużenia

Warto dokładnie zaplanować, co chcemy osiągnąć – np. jaką kwotę planujemy zaoszczędzić w pół roku. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie planu, co znacznie ułatwia jego realizację. Niestety to dopiero pierwszy krok do wyjścia z patowej sytuacji, jaką jest zadłużenie. Znacznie jednak ułatwi oszczędzanie, a jest to podstawa do odłożenia pieniędzy na kolejną ratę spłaty pożyczki.

Przyznaj się do problemu

Problemy finansowe najchętniej ukrywamy przed całym światem. Tymczasem warto poinformować o kłopotach zarówno przedstawiciela banku czy firmy pożyczkowej, jak i bliskich. Dzięki temu możesz uzyskać pomoc w zadłużeniu – np. wynegocjować zamianę rat na malejące, wydłużenie okresu spłaty całości, a nawet modne ostatnio tzw. „wakacje kredytowe”, czyli kilkumiesięczną przerwę w spłacie.

Spłacaj tyle, ile możesz

Jeżeli nie masz pieniędzy, aby spłacić całą ratę kredytu, spłać jej część. Zazwyczaj sądzimy, że musimy mieć całą kwotę, ale nawet drobna wpłata jest lepszym rozwiązaniem niż zaniechanie spłat. Dzięki temu wierzyciel wie, że wykazujesz dobrą wolę i chcesz uregulować dług. Pamiętaj jednak, aby na spłatę rat kredytu nie przeznaczać wszystkich pieniędzy, jakie masz – część musisz zostawić na tzw. nieprzewidziane wydatki.

Możesz też poszukać grup wsparcia dla osób zadłużonych oraz pomocy fachowców, np. doradcy finansowego. Za jego poradę często trzeba zapłacić, ale daje on realne szanse na wyjście z długów. Doradca przeanalizuje sytuację zawodową, zadłużenie oraz ustali wysokość potrzebnej gotówki do spłaty zadłużenia. Podpowie też, jak postępować, aby unikać tego typu sytuacji w przyszłości.

Dodaj komentarz