Młodzi Polacy a usługi bankowe

Okazuje się, że to właśnie w najmłodszych klientach banków, te instytucje widzą największy potencjał. Pomimo, iż ci mają jeszcze niewiele środków finansowych i trudno znaleźć takich, którzy generują już pierwsze oszczędności, to zdobycie ich lojalności może skutkować pozyskaniem intratnych klientów na długie lata. Sprawdź, co o usługach bankowych myślą młodzi Polacy i jakie propozycje mają dla nich same banki już teraz.

Młode pokolenie a zaufanie do instytucji bankowych

Seniorzy nadal wolą trzymać gotówkę w domowej skarbonce, ale zupełnie inaczej do kwestii oszczędzania podchodzą młodzi. Wiedzą już, że to właśnie na kontach ich pieniądze będą najlepiej zabezpieczone, do tego mogą być także bezproblemowo i bez ryzyka pomnażane.

Świadomość odpowiedniego zarządzania finansami

Statystyczny Polak może zaoszczędzić miesięcznie nawet 300 złotych, ale tylko co drugi mieszkaniec naszego kraju rzeczywiście odkłada pieniądze. Należy jednak podkreślić, że ogromną grupą, która posiada spore oszczędności, są właśnie młodzi. Co więcej, wraz z nowatorskim systemem zarządzania finansami, nadwyżki są nie tylko lokowane na bezpiecznych rachunkach bankowych, ale też inwestowane w celu pomnażania. Konta oszczędnościowe, lokaty, a nawet fundusze inwestycyjne, to narzędzia, dzięki którym młodzi Polacy stają się coraz bardziej zamożni.

Rozwój bankowości mobilnej

Ciekawostka jest to, że młodzi nie chcą tracić czasu na stanie w kolejkach w oddziałach banków. Cenią sobie za to załatwianie wszelkie formalności za pośrednictwem sieci. Dzięki temu bankowość mobilna może się rozwijać. Polska jest pionierem, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie kraje unijne i aspekty rozwoju bankowości internetowej. To u nas nie tylko pożyczki gotówkowe przez internet cieszą się największym zainteresowanie, ale Polacy coraz częściej także inwestują oszczędności drogą online.

Bankowość mobilna to zaś szansa dla instytucji bankowych, by generować jak największe zyski i minimalizować koszty. W ostatnich kilku latach zamknięto średnio 20% tradycyjnych oddziałów banków, co oznacza, że Polacy nie potrzebują już bezpośredniego kontaktu z konsultantami.

Banki dla młodych

Pierwszym produktem, jaki nabywają młodzi Polacy, jest najczęściej konto w banku. Taki rachunek ma być na dodatek prowadzony przez internet i koniecznie darmowy. Same instytucje bankowe już dawno potwierdziły, że zupełnie nie zarabiają na prowadzeniu kont, ale są one za to świetnym wabikiem do nabywania przez klientów kolejnych produktów.

Fakt posiadania konta online skłania do poznawania innych usług, jakie możliwe są do zdobycia także droga elektroniczną. To między innymi pożyczki gotówkowe przez internet czy instrumenty inwestycyjne, takie jak lokaty czy konta oszczędnościowe. Warto przy tym podkreślić, że to właśnie młodzi Polacy, czyli ci do 35 roku życia mogą liczyć na najlepsze oferty. To oni ponoszą najmniejsze koszty nabywania produktów banków i zyskują najwięcej bonusów.