Jak wybrać czajnik elektryczny?

Bez niego trudno wyobrazić sobie domową kuchnię – czajnik elektryczny pozwala na szybkie i wygodne zagotowanie wody. Na jakie parametry zwracać przy wyborze czajnika?

Pojemność czajnika

Najważniejsze przy wyborze czajnika jest dopasowanie jego pojemności do potrzeb rodziny. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ większe czajniki zużywają zwykle więcej prądu. Im więcej osób je w domu o jednej porze śniadanie czy kolację, tym potrzeba Wam większego czajnika. Każde urządzenie ma określoną minimalną i maksymalną ilość wody, które można w nim zagotować. Jeśli jesteś singlem i okazjonalnie korzystasz z domowej kuchni, wybierz mały model, w którym możesz zagotować już 300 ml wody. Litrowy czajnik pozwoli przygotować wrzątek do zalania 4 szklanek wody. Jeśli często urządzasz w domu kolacje i przyjęcia, możesz wybrać model znacznie większy.

Automatyczny wyłącznik i obracana podstawa

Automatyczny wyłącznik po zagotowaniu wody to już standard w czajnikach. Zwiększa on bezpieczeństwo i zapewnia wygodę – nie musisz pilnować urządzenia, aż woda się zagotuje. Niektóre modele wyposażone są w sygnalizator, który poinformuje Cię o tym, że wrzątek jest gotowy. Kolejnym udogodnieniem jest obracana podstawa – łatwiej chwycisz czajnik, co pozwala ograniczyć ryzyko przypadkowego poparzenia.

Moc czajnika

Im czajnik ma wyższą moc, tym woda szybciej będzie się w nim gotowała. Z drugiej strony należy pamiętać o pojemności urządzenia – niewielki czajnik o dużej mocy może zużywać tyle samo prądu co duży czajnik o niewielkiej mocy. Jeśli zależy Ci bardziej na szybkości zagotowania wody niż na rachunkach za prąd możesz wybrać czajnik o wysokiej mocy. Zawsze warto jednak wybierać rozwiązania energooszczędne, bo różnice w czasie zagotowania wody mogą być mało zauważalne.

Wygląd czajnika

Wygląd obudowy urządzenia to wbrew pozorom ważna cecha – czajnik nie może popsuć estetyki kuchni. Dostępne są modele z tworzywa sztucznego, stali szlachetnej, ceramiki i szkła. Te pierwsze mają zwykle niższą cenę i są lżejsze. Modele ze stali szlachetnej są cięższe, ale dłużej utrzymują ciepło. Najdroższą propozycją są czajniki z ceramiki – bardzo stylowe i najzdrowsze do gotowania wody będą prawdziwą ozdobą wnętrza w stylu rustykalnym. Do nowoczesnych aranżacji możesz wybrać czajnik ze szkła. Przez przezroczyste ścianki widać jak gotuje się woda. Najciekawiej to wygląda, gdy czajnik jest podświetlony diodami led. Zobacz jak się prezentuje: http://www.euro.com.pl/czajniki/raven-ec006.bhtml

Rodzaj grzałki

Dostępne na rynku czajniki dzielą się na dwa typy – wyposażone w grzałkę spiralną i wyposażone w grzałkę płytkową. Czajniki z grzałką spiralną wymagają większej ilości wody do zagotowania. Szybciej też osadza się na nich kamień, który może skrócić czas eksploatacji urządzenia. Zaletą tych czajników jest to, że cicho pracują i ich cena jest niewysoka. Czajniki z grzałką płytową potrzebują znacznie mniej wody do bezpiecznej pracy, a ponieważ nie ma grzałki, nie osadza się na niej kamień. Ewentualny osad na dnie czajnika można łatwo wyczyścić, np. za pomocą odkamieniacza.

Dodaj komentarz