Jak przygotować dach pod blachodachówkę?

Blachodachówka coraz częściej zdobi polskie dachy. Nie tylko ze względu na cenę, ale i na trwałość oraz wygląd. Dlatego dziś dowiesz się, jak przygotować dach pod blachodachówkę. Ten krótki poradnik pozwoli Ci uniknąć wielu błędów oraz oszczędzi poprawek.

Przygotowanie dachu pod blachodachówkę

Po wzniesieniu więźby dachowej, należy przystąpić do zmierzenia dachu. Szczególną uwagę zwracajmy na kąty nachylenia i spady. Warto również dostosować rodzaj blachodachówki pod typ więźby dachowej. Jeśli konstrukcja jest lekka, wybierzmy podobną ciężarek blachę na zadaszenie.

Kiedy pomiary zostaną zdjęte, przystępujemy do jednego z ważniejszych etapów. Mowa o izolacji krokwi dachowych z użyciem specjalistycznej folii, którą przybija się do więźby za pomocą budowlanych zszywek. Taka folia ma właściwości izolacyjne i jest niezbędna do prawidłowego montażu pokrycia, którym ma zostać blachodachówka.

Najważniejsze etapy prac dekarskich

Jeśli wszystkie prace poprzedzające położenie blachodachówki zostały wykonane prawidłowo, montaż powinien przebiec szybko i bez żadnych komplikacji. Położenie tego rodzaju poszycia zaczynamy od układania modułów na tak zwaną zakładkę. Moduły przytwierdza się za pomocą wkrętów, które posiadają specjalistyczne uszczelki przeznaczone do tego typu zadaszenia.

Kolejny krok to zamontowanie gąsiorów, rynien oraz kominków. Warto dokładnie przemyć zakup tych elementów wykończeniowych, by w pełni pasowały one do koloru i rodzaju pokrycia naszego zadaszenia.

Blacha trapezowa a blachodachówka – różnice

Blacha na dach to nie tylko blachodachówka modułowa, ale również blacha trapezowa. Ta ostatnia jest mniej popularna, ale montuje się ją w podobny sposób. Czym więc różni się od poprzedniczki? Na pewno kosztem – jest tańsza, ale niska cena wcale nie umniejsza jakości tego rodzaju zadaszenia.

Podsumowując, montaż blachodachówki modułowej nie jest trudny pod warunkiem, że przed przystąpieniem do pracy odpowiednio przygotujemy więźbę dachowa i zgromadzimy niezbędne materiały do zainstalowania blachy na krokwiach. Istotny jest zakup blachodachówki od sprawdzonego producenta, na przykład od Glinmet.