Jak przekształcić działalność gospodarczą w mikroprzedsiębiorstwo? Jest na to metoda!

firmaChociaż mogłoby się wydawać, że założenie własnej firmy jest trudne i wymaga wielu skomplikowanych zabiegów, nic bardziej mylnego. Pewnie czynności faktycznie obligują nas do ich wcześniejszego zaplanowania oraz konsekwentnego działania, ale gdy mamy dobrze przygotowany biznesplan oraz wystarczającą ilość środków finansowych, możemy rozpocząć proces wprowadzania przedsiębiorstwa na rynek. Nie należy jednak popadać w huraoptymizm – zanim zaczniemy sprzedaż usług lub towarów, musimy nasze marzenia przekształcić w rzeczywistość.

Gdy projekt nieistniejącego jeszcze przedsiębiorstwa jest w fazie planowania, należy stworzyć biznesplan, czyli dokument zawierający informacje potrzebne do oceny powodzenia zaplanowanego przedsięwzięcia. Jest on sporządzany zarówno na potrzeby wewnętrzne przedsiębiorstwa jak i w momencie, gdy zależy nam na uzyskaniu dotacji. Już na tym etapie należy przemyśleć, jaki rodzaj działalności gospodarczej wybierzemy. Najczęściej na naszym rynku powstają firmy jednoosobowe – wymagają one bowiem najmniejszego wkładu początkowego, a w przypadku ewentualnego niepowodzenia, nie musimy liczyć się ze stratą znacznej kwoty.

Od etapu decyzji, przechodzimy ku realizacji założeń. W momencie, gdy będziemy dysponować wystarczającą kwotą, należy działalność zarejestrować. W tym celu wypełnia się formularz CEIDG -1. Można to zrobić przez internet, albo udając się do urzędu gminy, któremu podlegamy.Wypełniając wniosek CEIDG-1 musimy podać nasze dane osobowe oraz informacje dotyczące przyszłego przedsiębiorstwa. W formularzu należy zawrzeć dane tj. NIP, wniosek o formę opodatkowania, REGON, informację o numerze konta, zgłoszenie płatników składek.

Nie możemy także zapomnieć o założeniu rachunku bankowego, co dotyczy zwłaszcza przedsiębiorców rozliczających się za pomocą VAT oraz tych, których obrót przekracza 150 tyś. euro. Abyśmy otrzymali NIP, musimy wybrać formę opodatkowania naszego przedsiębiorstwa oraz zarejestrować się jako tzw. vatowiec. Wszystkie te czynności wykonujemy w odpowiednim urzędzie skarbowym. Ponadto czeka nas jeszcze wizyta w GUS, gdzie otrzymamy numer REGON. W ciągu siedmiu dni od wypełnienia wniosku CEIDG-1 musimy także zgłosić do ZUSu osoby ubezpieczone. Ci, którzy zakładają firmę po raz pierwszy, lub przez ostatnich 5 lat nie prowadzili działalności gospodarczej, przysługują ulgi podatkowe. Kolejnym krokiem jest uzyskanie koncesji oraz zezwoleń. Koncesji udziela się na okres od 5 do 50 lat. Zezwolenie potwierdza wykonywanie konkretnych czynności zgodnie z literą prawa, dlatego też, aby ją uzyskać, należy spełnić warunki ściśle określone w przepisach.

Co jednak w przypadku, gdy nasze aspiracje wzrosną, firma zacznie dobrze prosperować i pojawi się konieczność zatrudnianie nowych pracowników? Po pierwsze w takiej sytuacji należy udać się do PIP oraz sanepidu. Pojawia się także pytanie, które zadaje sobie każdy właściciel firmy. Co zrobić, aby było łatwiej? Na tym etapie myślimy w kategorii mikroprzedsiębiorstwa. Patrząc realistycznie, firma rozwija się etapami a przeskok w ilości zatrudnianych osób nie będzie drastyczny. Kadrę poszerza się bowiem stabilnie i cyklicznie, bez nerwowych ruchów.

Istnieje wiele inicjatyw (np. JEREMIE oferowana przez Fundusz Pożyczkowy TISE S.A), pozwalających małemu przedsiębiorcy zrobić ten pierwszy krok w rozwoju firmy i przekształcić działalność w mikroprzedsiębiorstwo. Warunki, które należy spełnić, nie należą do skomplikowanych. Po pierwsze średnioroczne zatrudnienie nie może przekraczać 10 pracowników, a roczny obrót brutto ze sprzedaży usług, wyrobów czy towarów nie powinien wynieść więcej niż 2 mln euro. Korzyści z przekształcenia przedsiębiorstwa są niezliczone. Jeśli nie mamy odpowiedniej kwoty na rozwój, w ramach wyżej wspomnianej inicjatywy, otrzymamy pożyczkę, która może pokryć do 90% wkładu potrzebnego na inwestycję. Dzięki zdobytym środkom finansowym można bowiem nie tylko zmodernizować budynki lub zakupić potrzebny sprzęt, ale także nawet do 50% kwoty, zainwestować w surowce.

Dodaj komentarz