Jak kochać swoje serce?

Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook1Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Share on StumbleUpon0Share on Tumblr0

door-sign-66880_640Serce to centralny narząd układu krwionośnego, mięsień składający się z dwóch przedsionków i dwóch komór. Jednak my i tak kojarzymy je z emocjami i uczuciami, głównie z miłością. Jednak czy sami kochamy swoje serce? Tak niewiele troski trzeba, aby działało długo i sprawnie, dlaczego zatem niemal 22 mln ludzi na świecie cierpi z powodu jego niewydolności? Czy będziemy jedną z takich osób? A może już narzekamy na kłucie lub brak oddechu?

Bez względu na wiek, dawne nawyki i nabyte lub przebyte choroby serca możemy zniwelować ryzyko ich wystąpienia lub złagodzić przebieg. Dobry kardiolog, odpowiednia dieta i życie bez nałogów – wystarczy przyswoić sobie kilka prostych nawyków:

Jedz zdrowo: mnóstwo osób nauczyło się dostarczania swojemu organizmowi byle czego – fast foody, gotowe dania i jedzenie na mieście z przekąskami w postaci słodyczy i słodkich napojów. Bez względu na wiek trzeba z tym skończyć. Trudno uwierzyć, że w domu nie znajdziesz chociaż piętnastu minut na przygotowanie sałatki do pracy, ale jeżeli jest tak rzeczywiście, naucz się dokonywać zdrowych wyborów. Zrezygnuj z frytek i hamburgera na rzecz kanapki lub sałatki, soki stopniowo zamień na wodę. Całkowicie zrezygnuj z soli, możesz zastąpić ją ziołami. Pamiętaj o minerałach – jedz dużo orzechów i śliwek (magnez), ziemniaków, awokado oraz brzoskwiń (potas), owoców morza, mięsa drobiowego, owsa i brązowego ryżu (selen). Unikaj tłuszczów nasyconych i jedz produkty bogate w błonnik.

Ruszaj się: najlepszym sposobem na wzmocnienie naszego serca może okazać się regularny trening. Podwaja on sieć naczyń krwionośnych, a także zwiększa ich przekrój, dzięki czemu więcej krwi bogatej w tlen jest w stanie dotrzeć do serca. Regularne ćwiczenia to nie tylko większa siła tego konkretnego mięśnia, ale także całego organizmu, obniżenie złego cholesterolu i cukru we krwi oraz zmniejszenie ciśnienia tętniczego, a także zahamowanie rozwoju miażdżycy. Dawka dziennego ruchu zapobiega przyrostowi wagi ciała i obniża ją u osób otyłych, zwiększa odporność organizmu na stres i infekcje, spowalnia proces starzenia się ciała oraz pogarszania się sprawności intelektualnej. Nawet podejmowanie wysiłku przez chorych po zawale zmniejsza ryzyko ponownego wystąpienia aż o 30%.

Wysypiaj się: poświęcaj na sen przynajmniej siedem-osiem godzin w ciągu dnia. Niewyspani jesteśmy rozdrażnieni i podatni na stres, w takie dni szczególnie uporczywie dopisuje nam także apetyt na słodycze i tłuste potrawy.

Rzuć palenie: substancje zawarte w dymie papierosowym czynią nas podatnymi na wszelkiego rodzaju choroby serca i układu krwionośnego. Nawet po wielu latach nałogu, warto jednak z nim zerwać – już po pięciu latach nasza podatność na chorobę będzie mniej więcej tak samo niska, jak u osoby, która nigdy nie paliła.

Kontroluj: nawet jeśli wiek i tryb życia temu przeczą, jakiekolwiek niepokojące nas objawy powinniśmy zgłosić do specjalisty. Dobry kardiolog przeprowadzi z nami wywiad, przebada nas i zdecyduje o ewentualnym dalszym toku leczenia, dzięki czemu wyleczymy się odpowiednio wcześnie. Osoby ze skłonnościami np. po zawale, powinny regularnie odwiedzać lekarza wedle jego zaleceń.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.