Czym zajmuje się neurolog i kiedy się do niego zgłosić?

cardiac-217140_640Neurologia zajmuje się chorobami układu nerwowego, zarówno obwodowego jak i ośrodkowego. Często dziedzinę tą porównuje się z psychiatrą, ponieważ wiele schorzeń neurologicznych często ma podłoże psychologiczne. Lekarzem zajmującym się tą specjalizacją jest neurolog.

Neurolog jest lekarzem, który leczy choroby związane z naszym układem nerwowym. Żeby dokonać prawidłowej diagnozy, może zlecić wykonanie takich badań jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. Neurolog zajmuje się zatem badaniem i diagnozowaniem pacjentów, którzy mają stwierdzone zaburzenia układu nerwowego.
Oczywiście nie każdy ból głowy musi się wiązać z chorobą. Jeśli jednak mamy wątpliwości co do naszych dolegliwości, to warto wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu, który po wstępnym wywiadzie najprawdopodobniej skieruje nas do specjalisty.

Kiedy zatem powinniśmy udać się do neurologa i jakie objawy powinniśmy uznać za niepokojące?
Ból głowy może być naprawdę niebezpieczny, dlatego powinniśmy zastanowić się, czy jest to pierwszy tak silny ból głowy w naszym życiu. Być może jest on wynikiem jakiejś niepokojącej sytuacji mającej miejsce w organizmie. Powinniśmy wybrać się do neurologa także, gdy ból głowy jest w jakiś sposób związany z wysiłkiem fizycznym. Jeśli nasila się w trakcie lub powstaje w wyniku wysiłku fizycznego, albo bezpośrednio po nim. Za alarmujący powinniśmy również uznać ból, któremu towarzyszą objawy neurologiczne, np. niedowład, problemy z mową, spowolnienie ruchów oraz zaburzenia zachowania.
Lekarz rodzinny powinien nas także skierować na konsultację w przypadku, gdy wraz z bólem głowy pojawia się gorączka oraz towarzyszą mu takie dolegliwości jak uporczywe nudności lub wymioty. Powinniśmy udać się do lekarza jeśli ból jest następstwem urazu głowy lub gdy pojawi się u nas anizokoria, czyli asymetria źrenic (jedna jest większa a druga mniejsza).
Wizyta u neurologa jest koniecznością, gdy bóle głowy są częste, nasilają się i powtarzają.

Bóle głowy mogą mieć różne przyczyny, dlatego ważna jest odpowiednio postawiona diagnoza. Podstawą do odpowiedniej oceny zdrowia pacjenta jest przeprowadzany z nim wywiad, a także ogólne badanie lekarskie, w tym neurologiczne. Po przeprowadzeniu takiego badania lekarz powinien określić przyczynę naszego bólu i jego rodzaj oraz podjąć odpowiednie leczenie.
Każdy neurolog przeprowadza badanie, dzięki któremu będzie mógł ocenić prawidłowość naszych odruchów. Lekarz obejrzy nas, zawracając uwagę na budowę ciała, postawę, itp. Następnie przeprowadzi badanie głowy, kształtu czaszki oraz jej wymiarów. Lekarz neurolog bada także nerwy czaszkowe, kończyny dolne i górne, a zwłaszcza ich ułożenie, czucie oraz odruchy. Bada także nasze tułowie oraz jego ruchomość. Badanie służy do oceny prawidłowości naszego chodu, mowy czy też czucia powierzchniowego.
Neurolog może nam zlecić sprawdzenie niektórych parametrów krwi, np. morfologię czy OB. Konieczne mogą być także inne badania, jak badanie dna oka tomografia komputerowa głowy, rezonans magnetyczny bądź punkcja lędźwiowa.

Jak widać w trakcie wizyty u neurologa możemy być poddani wielu różnym badaniom. Jednak tak szerokie diagnozowanie pomoże określić, czy nasz organizm funkcjonuje prawidłowo, czy być może występują jakieś schorzenia, które powinniśmy leczyć.

Dodaj komentarz