Czy wybór lokaty musi być trudny?

Wiele osób zastanawia się jak jednocześnie zabezpieczyć i pomnożyć swoje oszczędności. Naprzeciw tym potrzebom wychodzą banki, oferując nadal popularne lokaty. Ich wybór jest duży, dlatego przed dokonaniem tego właściwego należy dokładnie określić swoje potrzeby. Dopiero wtedy podjęcie najlepszej decyzji będzie prostsze. Jeśli nie masz w tym doświadczenia, zapoznaj się z paroma radami!

Najważniejszy jest cel.

Przed założeniem lokaty zastanów się w jakim celu to robisz. Czy chcesz jedynie bezpiecznie ulokować swoje oszczędności i usatysfakcjonuje Cię dodatkowy, niewielki zysk? Czy może jednak jesteś gotowy na pewne ryzyko, które pomnoży Twoje oszczędności? Od tych decyzji zależy na którą lokatę się zdecydujesz.

Dodatkowym kryterium wyboru powinna być wysokość Twoich oszczędności oraz to, na jak długi okres czasu chcesz zdeponować swoje pieniądze. Istotne jest także, czy lubisz śledzić nowe oferty lokat bankowych i często je zmieniać, czy też nie chcesz zaprzątać sobie tym głowy przez dłuższy czas. Jeśli odpowiedziałeś sobie na te pytania, zobacz co możesz wybrać.

Lokaty długoterminowe.

Nie niosą one ryzyka utraty kapitału. Taką lokatę możesz założyć jeśli nie będziesz potrzebować swoich oszczędności przez minimum 12 miesięcy, a także gdy nie chcesz skusić się na ich wcześniejsze wydanie. Ten rodzaj lokat jest dobrze oprocentowany i często nie ma obostrzeń typu niska, maksymalna wartość wpłaconej kwoty czy dodatkowe (niekiedy płatne) warunki.

Wybierając ten rodzaj deponowania funduszy zyskujesz bezpieczeństwo na tak zwaną „czarną godzinę”. Pamiętaj jednak, że wcześniejsze zerwanie umowy pociągnie za sobą utratę całości lub znacznej części wypracowanych odsetek. Może to być bolesna strata, zwłaszcza gdy ulokowałeś oszczędności o większej wartości.

Lokaty krótkoterminowe.

Ich wybór również nie niesie ze sobą ryzyka utraty oszczędności. Zazwyczaj mają one wyższe oprocentowanie środków, jednak wraz z jego wzrostem, maleje wartość maksymalnej kwoty jaką możesz wpłacić. Bardzo często warunkiem założenia tej lokaty w banku przy korzystnym oprocentowaniu, jest posiadanie w nim konta osobistego lub bycie nowym klientem.

Jeśli jednak posiadasz większe oszczędności i zależy Ci na szybkim powiększeniu ich kwoty, warto abyś pomyślał właśnie o takiej lokacie. Jest ona wygodna jeśli planujesz wydać swoje pieniądze w krótkim okresie czasu, na przykład na wakacyjny wyjazd czy planowany remont. Plusem jest, że dostęp do swoich pieniędzy tracisz na nie dłużej niż 3 miesiące.

Lokaty progresywne/dynamiczne.

Jeśli Twoje oszczędności nie są Ci chwilowo potrzebne, ale chcesz mieć możliwość podjęcia ich w dowolnej chwili i bez utraty odsetek, ta lokata jest dla Ciebie. W sytuacji gdy będziesz pilnie potrzebować pieniędzy, bank wypłaci Ci je razem z zarobionymi środkami. Lokaty te mają jednak niższe oprocentowanie od terminowych, ale są za to bardziej elastyczne dla klientów.

Niektóre banki przewidują także możliwość dokładania dodatkowych środków do lokat bez konieczności podpisywania kolejnych umów. Są więc idealne dla osób, które cenią sobie możliwość wypłacenia oszczędności w każdej chwili, bez ponoszenia strat.

Lokaty inwestycyjne.

To zachęta dla osób, które chcą nieco zaryzykować. Bank przeznaczy jedną część Twoich oszczędności na stałe, gwarantowane oprocentowanie, a drugą część na inwestycje. O ile ta pierwsza (niezbyt wysoko oprocentowana) jest pewna, to druga zależy od wahań na rynku walutowym czy giełdzie. Oznacza to, że na Twój końcowy zysk złożą się gwarantowane odsetki plus zwrot z inwestycji.

Plusem takiej lokaty jest możliwość uzyskania wyższych zysków niż z lokat terminowych. Jeśli jednak inwestycje prowadzone przez bank nie powiodą się – nie zarobisz dodatkowych pieniędzy, ale też nie stracisz. Otrzymasz bowiem zwrot włożonego kapitału. Niestety, przy tym wyborze lokaty stracisz dostęp do swoich środków na długi czas – nawet do 3 lat.

O czym jeszcze należy pamiętać?

O tym, abyś wcześniej zapoznał się z rankingiem lokat różnych banków korzystając na przykład z internetowych porównywarek. Dobrze jest też zaznajomić się wcześniej z definicjami bankowymi, aby przy podpisywaniu umowy rozumieć wszystkie jej terminy.

Pamiętaj, aby zwrócić uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania na lokacie, ale także na sposób kapitalizacji odsetek oraz warunki zerwania umowy. Bardzo ważne jest abyś sprawdził w umowie, czy znajdują się w niej „gwiazdki” i mały druk. Mogą się w nich znaleźć niekorzystne dla Ciebie zapisy.