Co zrobić, gdy wydarzy się kolizja?

auto-788747_640W dzisiejszych czasach, nawet kiedy po drodze poruszamy się niezwykle ostrożnie, istnieje prawdopodobieństwo uczestnictwa w różnego rodzaju niebezpiecznych zdarzeniach. Może to być tylko stłuczka, po której nic nikomu się nie stanie, na przykład ktoś uderzy w tył naszego samochodu na światłach. Może jednak w wyniku tej sytuacji zdarzyć się coś, na przykład uszkodzenie koła czy całej osi, w wyniku czego samodzielny odjazd samochodem nie będzie możliwy.

Policja?

Jeśli jesteśmy uczestnikiem zwyczajnej stłuczki czy kolizji, w której nikt nie ucierpiał, nie trzeba wzywać policji. Inaczej ma się sprawa, kiedy nie jesteśmy pewni, kto zawinił, lub kiedy pojawił się spór, to znaczy nikt z uczestników nie chce przyznać się do winy. Wtedy trzeba rozstrzygnąć sprawę z pomocą policji. Kiedy jednak strony są zgodne, wystarczy spisać wspólne oświadczenie z miejsca zdarzenia. Pamiętajmy, że przed tym należy usunąć pojazdy z drogi, aby nie blokować ruchu. Jeśli jednak są poszkodowani, ranni czy nawet martwi, czyli wypadek jest poważny, pod żadnym pozorem nie można niczego zmieniać na miejscu wypadku.

Drobna kolizja

Jeśli jednak jesteśmy uczestnikami tylko drobnej kolizji, w której żadna z osób nie ucierpiała, nie jest to poważne zdarzenie. W jego wyniku nie trzeba więc dzwonić na policję. Możliwe, że co prawda dla nas stłuczka nie była groźna, jednak nie jesteśmy w stanie ruszyć samochodu. Może to być spowodowane na przykład tym, że zderzak blokuje koło. Czasem nie trzeba go od razu wymieniać, jednak mechanik w warsztacie będzie musiał naprawić go poprzez chociażby tak zwane wyklepanie blachy. W takim wypadku najlepszym wyjściem z sytuacji będzie zadzwonienie po pomoc drogową. Firma przyśle wtedy lawetę, która zabierze nasz samochód do warsztatu i tam się nim zajmie.

Oczywiście to nie jedyna sytuacja, w której będzie potrzebna laweta. Czasem korzysta się z niej podczas większych wypadków, również wtedy, kiedy samochód jest niezdolny do dalszej jazdy. Przedsiębiorstwa, udzielające takiej pomocy, mają na swoim wyposażeniu również pojazdy, które umożliwiają na przykład wyciągnięcie ciężarówek z rowu czy naprawę mniejszych usterek na miejscu, co pozwala na zaoszczędzenie zarówno pieniędzy, jak i czasu kierowcy pojazdu.

Dodaj komentarz