Akcesoria niezbędne do zamontowania pokrycia dachowego

Dach to nie tylko materiał, który go przykrywa. To również drobne akcesoria i elementy, które zebrane w jedną całość, tworzą trwałą i bezpieczną konstrukcję. Dzisiaj dowiesz się, jakie akcesoria są niezbędne do zamontowania pokrycia dachowego. Podpowiemy również, jaki materiał na dach będzie najlepszy, gdy ten ma przetrwać lata i być odporny na działanie negatywnych czynników.

Akcesoria tworzące trwałe zadaszenie

Jeśli na Twoim dachu ma pojawić się blachodachówka, koniecznie wyposaż się w gąsior modułowy, zakończenie gąsiora i struktonit. Tego typu elementy dodatkowo zabezpieczają, ale i ozdabiają poszycie dachowe, uodparniając je na rdzewienie i uszkodzenia. Gąsior ma za zadanie poprowadzić wodę do rynien. Z kolei zakończenie gąsiora zapobiega powstawaniu zacieków na elewacji. Zaniedbanie tych elementów może skutkować wdarciem się do ścian wilgoci i rozwinięciem grzyba, który jest niebezpieczny zarówno dla trwałości budynku jak i konstrukcji. Struktonit z kolei jest swojego rodzaju dekoracją i wykończeniem całości. Najczęściej montuje się go na wystających elementach krokwi dachowej, które są nieestetyczne i zaburzają spójność budynku. Świetnie maskuje wszelkie niedoskonałości i podkreśla design domu.

Rynny a rodzaj zadaszenia

Wybór rynien nie może być kwestią przypadku. To jeden z najważniejszych elementów zadaszenia, zaraz obok samego poszycia. Rynny są odpowiedzialne za prawidłowe odprowadzanie wody z dachu. Wszelkie niedoskonałości i usterki w rurach, będą przyczyną napraw elewacji i zawilgocenia ścian zewnętrznych. Jeśli więc chcesz, by nie tylko blacha trapezowa lub blachodachówka odpowiednio zabezpieczały dom, musisz wybrać idealne rynny. Najpopularniejsze i zarazem najtrwalsze są te ze stali lub aluminium. Pasują do większości poszyć z blachy. Nie rdzewieją i łatwo się je czyści oraz konserwuje.

Powłoki na dachu a jego trwałość

Nie bez znaczenia dla trwałości zadaszenia są również powłoki, które na nim występują. Najpopularniejsza to ocynk i alucynk oraz poliester. Ważna jest również grubość lakieru ochronnego. Jeśli producent ma patent na zadaszenie, które oferuje, możemy być pewni, że będzie ono trwałe i bezpieczne.